Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit: SHBA ende nuk ka marrë një përgjigje nga Rusia

15/02/2022 03:13

Shtetet e Bashkuara nuk kanë marrë ende një përgjigje nga Rusia për dokumentet e saj të shkruara të dorëzuara javë më parë në Moskë, tha të hënën zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price.

“Ne kemi parë komentet nga Kremlini, nga Moska, që tregojnë se përgjigja e tyre, sipas fjalëve të tyre, është finalizuar. Besoj se kanë kaluar më shumë se dy javë që kur dërguam kërkesën tonë në Moskë. Ne ende nuk kemi parë një përgjigje, “tha ai në një konferencë të Departamentit të Shtetit.

Price tha se SHBA do të “shqyrtojë me kujdes” përgjigjen sapo të merret. “Ne jemi të përgatitur të angazhohemi në diplomaci, shpresojmë të angazhohemi në mirëbesim, dialog dhe diplomaci, por në mënyrë që të jetë me mirëbesim, natyrisht, kjo do të kërkojë që rusët të përgjigjen në të njëjtën mënyrë”, tha ai.

“Që kjo të japë fryte, do të duhet të ndodhë edhe në kontekstin e de-përshkallëzimit. Dhe kjo nuk është diçka që ne e kemi parë deri më sot,” tha Price.

Top Channel