Rutina ditore e Zëvendës Presidentes së Shteteve të Bashkuara, Kamala Harris

08/12/2021 19:08

Zëvendës Presidentja e Shteteve të Bashkuara, Kamala Harris, i pëlqen të vrapojë nëpër aeroporte me atletet e saj Converse.

Në një intervistë të vitit 2018 me The Cut, Harris përshkroi koleksionin e saj të Chuck Taylors, ku me sa duket kishte një palë për çdo rast, “Unë kam një koleksion të tërë të Chuck Taylors: një palë lëkure të zezë, një palë të bardha, lloji që vesh me dantella, lloji që vesh në mot të nxehtë, lloji që vesh në mot të ftohtë dhe lloji me platformë kur kam veshur një kostum pantallonash”.

Me gjithë obligimet e punës, ajo përballet edhe me përgjegjësitë familjare – ajo është e martuar me avokatin Douglas Emhoff dhe është njerka e dy fëmijëve të tij, Cole dhe Ella.

Në një ditë të zakonshme, Harris zgjohet në orën gjashtë të mëngjesit dhe stërvitet çdo mëngjes. “Zakonisht është gjysmë ore në eliptik ose SoulCycle, dhe në fundjavë Soul Survivor”, tha ajo për The Cut. “Ndonjëherë notoj nëse nuk do të krijojë një problem me flokët e mi”.

Në një intervistë Harris foli më shumë rreth prioritetit të një stili jetese të shëndetshëm, “Unë stërvitem çdo mëngjes. Vetëm gjysmë ore. Çdo mëngjes, nuk më intereson se në cilën orë. Kjo bën që gjaku juaj të rrjedhë, bën që adrenalina juaj të rrjedhë”.

Pas stërvitjes së saj, ajo do të hajë mëngjes dhe të pijë çajin e saj me mjaltë dhe limon, ndërsa rishikon orarin e saj për ditën. Rrugës për në zyrë, Harris do të takohet me stafin e saj të lartë në telefon dhe do të shqyrtojë çdo problem që ka ardhur brenda natës dhe do të planifikojë ditën përpara.

Më pëlqen shumë të punoj me ekipin tim. Procesi im është të mbledh stafin tim të lartë, të cilët janë të gjithë shumë të zgjuar dhe të zhytur në mendime dhe të besuar, dhe unë shkoj nëpër dhomë dhe pyes secilin person për perspektivën e tij. Të jesh lider do të thotë që do të të duhet të bësh thirrje të vështira.

Jeta e përditshme si zv. Presidente e SHBA-ve mund të jetë dërrmuese nganjëherë, me udhëtimet pa ndalesë që i shtojnë dëmtimet mendore dhe fizike. Për Harris, leximi i librave të gatimit dhe përgatitja e ushqimeve për familjen e saj është mënyra se si ajo gjen ekuilibrin në jetën e saj. “Gjithçka tjetër mund të jetë e çmendur, unë mund të jem në gjashtë aeroplanë në një javë, dhe ajo që më bën të ndihem normale është të bëj darkën familjare të së dielës në mbrëmje”, tha ajo për The Cut. “Nëse jam duke gatuar, ndihem sikur e kam nën kontroll jetën time”.

Në fund të një dite të gjatë e të ngarkuar, Harris zakonisht do të bëjë një banjë të nxehtë dhe do të pijë pak çaj kamomil për t’u çlodhur.

Top Channel