Udhëheqësit e BE -së po planifikojnë të përsërisin premtimet e vjetra për shtetet e Ballkanit Perëndimor në një samit të ardhshëm, por zgjerimi nuk po shkon asgjëkundi tani për tani.

“BE riafirmon mbështetjen e saj të qartë për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor … e cila është në interesin tonë të ndërsjellë strategjik dhe mbetet zgjedhja jonë e përbashkët strategjike,” kështu po planifikon të thotë në Brdo, Slloveni, më 6 tetor BE, sipas një draft -deklaratë të parë nga EUobserver.

Drafti flet për të çuar përpara “transformimin politik, ekonomik dhe social të rajonit”.

“BE dhe Ballkani Perëndimor duhet të punojnë së bashku për t’u përballur me detyrat përcaktuese të brezave,” shton ajo.
Drafti do të nënshkruhet nga 27 udhëheqësit e BE -së dhe gjashtë ata të Ballkanit Perëndimor, në atë që presidenca sllovene e BE -së e sheh si ngjarjen kryesore të saj mbi zgjerimin.

Dokumenti gjithashtu propozon “mbajtjen e samiteve BE-Ballkani Perëndimor si ngjarje të rregullta”, me atë të radhës për në fund të vitit 2022.
Por, përkundër tifozërisë, pak njerëz presin ndonjë lëvizje këtë vit në pengesat kryesore për të përparuar.

‘Elefanti në dhomë’ në Brdo do të jetë vetoja e vazhdueshme e Bullgarisë për hapjen e bisedimeve të pranimit të Maqedonisë së Veriut.

Draft -deklarata e BE -së thotë: “Zbatimi … Traktati mbi Marrëdhëniet e Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë mbetet i rëndësishëm”.

Por kjo vështirë se përmbledh situatën.

Maqedonia e Veriut ndryshoi emrin për t’i pëlqyer Greqisë dhe plotësoi kushtet e BE -së për hapjen e bisedimeve. Por Bullgaria atëherë vuri veton ndaj një traktati mbi “marrëdhëniet fqinjësore”, i cili përpiqet të detyrojë Maqedoninë e Veriut të thotë se gjuha dhe identiteti i saj janë historikisht bullgarë.

Dhe me zgjedhjet bullgare në nëntor, Sofja nuk ka gjasa të ‘ulet’ tani për tani.

“Sinqerisht, ne nuk presim asnjë vendim për veton e Bullgarisë para samitit. Për shkak të zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme në Bullgari … nuk ka shumë kohë për negociata,” tha një diplomat i BE.

Udhëheqësit e BE gjithashtu planifikojnë të thonë në Brdo se “presin përparim konkret nga të dyja palët [Kosova dhe Serbia] në normalizimin e plotë të marrëdhënieve midis tyre, i cili është kritik për stabilitetin dhe zhvillimin e të gjithë rajonit”.

Por, dialogu Kosovë-Serbi është pezull.

Deputetët u takuan për bisedime teknike në Bruksel në shtator, por kryeministri kosovar Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandar Vučić nuk arritën të bien dakord të ulen së bashku.

Ndërkohë, njerëzit në Kosovë po ‘mbajnë frymën’ për udhëtimin pa viza që kur plotësuan kushtet e BE-së në 2018.

Por Danimarka, Franca dhe Holanda nuk duan të shkojnë përpara në këtë gjë dhe draft deklarata e Brdos nuk përmendi vizat.

Gjithashtu drafti nuk përmend hapjen e ndonjë kapitulli të ri në bisedimet e pranimit me Malin e Zi ose Serbinë.

Në vend të kësaj, aty flitet për mbajtjen e refugjatëve jashtë BE -së, duke evokuar një klimë politike e cila nxit për keq çështjen e vizave dhe zgjerimin në përgjithësi.

Udhëheqësit e BE gjithashtu planifikuan të shprehnin frikën e një krize të mundshme refugjatësh afganë.

“Duke pasur parasysh seriozitetin e situatës në Afganistan, BE është e gatshme të punojë ngushtë me të gjithë partnerët e saj, përfshirë Ballkanin Perëndimor, për të trajtuar sfidat në zhvillim,” thuhej në draftin, i cili mban datën 6 shtator.
Zgjedhjet e BE -së

Dhe me emigracionin gjithashtu si një temë të nxehtë në zgjedhjet e ardhshme gjermane dhe franceze, disa komentues nuk prisnin ndonjë përparim të vërtetë në zgjerim deri pas votimit francez në prill 2022.

“Këto nuk janë raste për të cilat vendet e Ballkanit Perëndimor mund të gjejnë zgjidhje vetë,” i tha EUobserver Adrian Arifaj, një ish ndihmës i qeverisë së Kosovës, i cili tani është redaktor i faqes së lajmeve demokracia.com në Prishtinë, duke iu referuar vetos së Bullgarisë dhe Dialogu Kosovë-Serbi.

“Franca dhe Gjermania kanë qenë tradicionalisht motorët e ndryshimit në Ballkanin Perëndimor, por ata do të jenë të preokupuar me zgjedhjet kombëtare,” tha ai.

“Kriza afgane do t’i japë shtytje të gjithë atyre politikanëve në BE që janë kundër emigracionit dhe që luajnë me çështje të tilla për qëllimet e tyre,” shtoi ai.

“Zgjedhjet presidenciale janë një përparësi për Francën vitin e ardhshëm dhe nuk do të kenë shumë kohë për ne [para asaj kohe],” tha gjithashtu një burim i Maqedonisë së Veriut.

Shkupi beson se Franca dhe Gjermania mbështesin hapjen e bisedimeve të pranimit në BE në një afat të gjatë.

“E gjithë klasa politike gjermane mbështet kërkesën tonë për negociata … Unë mendoj se vetëm partia [e djathtë ekstreme] AfD është kundër saj,” vuri në dukje burimi.

Por burimi shtoi: “Ky samit [Brdo] nuk do t’i kushtohet zgjerimit. Përkundrazi, ne presim një angazhim nga BE për një plan të rimëkëmbjes ekonomike për Ballkanin Perëndimor”.

Barut i lagur?

Ngjarjet e fundit në Malin e Zi, ku u zhvilluan protesta të dhunshme mbi reformën e Kishës Ortodokse Serbe, përfshinë dorën e fshehur të Rusisë dhe treguan sesi armiqtë e huaj mund të përfitojnë nga mungesa e BE -së, tha Arifaj i Kosovës.

Draft deklarata e Brdos foli gjithashtu për nevojën për të luftuar “dezinformimin dhe kërcënimet e tjera hibride, me origjinë në veçanti nga aktorët e shtetit të tretë që kërkojnë të minojnë perspektivën evropiane të rajonit”.

Ajo u bëri thirrje shteteve të Ballkanit Perëndimor të trumbetojnë “shkallën e paparë” të mbështetjes financiare të BE -së për rajonin në komunikimet e tyre qeveritare.

Kjo përfshinte 30 miliardë euro shpenzime në periudhën 2021-2027 dhe 3.3 miliardë euro ndihmë pandemike.

Por, pa pasur përparim në asnjë prej ‘artikujve të biletave të mëdha’, samiti i Brdos rrezikoi të ishte një “barut i lagur” duke ofruar vetëm gjëra të parëndësishme, të tilla si një marrëveshje për kostot më të ulëta të roaming në telefon, tha një zyrtar i BE-së./Euobserver/

Top Channel