Cila është sëmundja misterioze që po prek zyrtarët amerikanë?

24/08/2021 21:38

Zëvendëspresidentja amerikane, Kamala Harris mbërriti sot në Vietnam, pasi udhëtimi u shty për tre orë, për shkak të një incidenti të pashpjegueshëm shëndetësor të lidhur potencialisht me sindromën misterioze të Havanës.

Harris, e vendosur për të mbledhur aleatët në një përpjekje për të kundërshtuar Kinën, mbërriti në kryeqytetin e shtetit aziatik pas një pritje tri-orësh në Singapor dhe një deklarate të pazakontë nga Ambasada amerikane në Vietnam, duke fajësuar një “incident të mundshëm të pazakontë shëndetësor” për vonesën.

Qeveria amerikane shpesh përdor termin për të përshkruar sindromën Havana, një gjendje me simptoma të tilla si marramendje, të vjella, migrenë dhe humbje të kujtesës. Të parët që u sëmurën ishin zyrtarë amerikanë nga Ambasada amerikane në Kubë në vitin 2016, kështu që sindroma mori emrin e saj.

“Zyra e zëvendëspresidentit është në dijeni të një raporti të një incidenti të mundshëm të pazakontë shëndetësor të kohëve të fundit në Hanoi, Vietnam“, tha Ambasada amerikane.

“Pas vlerësimit të kujdesshëm, u vendos që udhëtimi i zëvendëspresidentes do të vazhdonte“, thuhet më tej në deklaratë, pa dhënë detaje.

Mes 200 zyrtarëve amerikanë që vuajnë nga sindroma misterioze Havana janë rreth 100 oficerë të CIA -s dhe anëtarët e familjeve të tyre, tha drejtori i CIA -s, William Burns, një muaj më parë. Burns, i cili u emërua kreu i CIA-s nga presidenti. Joe Biden si diplomati i parë i karrierës, tha në një intervistë për radion NPR se ai kishte rritur përpjekjet e agjencisë së tij për të përcaktuar shkakun e sindromës të shfaqur përmes migrenës dhe marramendjes.

Ai konfirmoi se, ndër hapat e tjerë, kishte ngarkuar një oficer të lartë, i cili dikur drejtoi kërkimin për Osama Bin Laden, të drejtonte një grup pune që heton sindromën dhe trefishoi madhësinë e ekipit mjekësor të përfshirë në hetim.

“Unë mendoj se është një angazhim i thellë i çdo udhëheqësi të kujdeset për njerëzit dhe unë jam i vendosur ta bëj këtë”, tha Burns për NPR në intervistën e tij të parë që kur u bë drejtor i CIA -s në mars.

Në fund të vitit të kaluar, dy zyrtarë në Uashington përjetuan simptoma të papritura, të ngjashme me ato të sindromës Havana.

Një rast ndodhi pranë një lëndine të madhe ovale në anën jugore të Shtëpisë së Bardhë, kur një udhëheqës papritmas u sëmur. Ai kishte një dhimbje koke dhe pagjumësi, të cilat janë vetëm simptoma të lehta, dhe u zhduk pas një jave.

Një udhëheqës tjetër gjithashtu kishte një sulm pranë hyrjes në Shtëpinë e Bardhë, dy burime konfirmuan për CNN. Por ai kishte simptoma më serioze, kështu që kishte nevojë për ndihmë mjekësore.

Qarqet e inteligjencës janë ende të pasigurta se kush ose çfarë po shkakton një numër simptomash të sistemit nervor dhe nëse ato mund të quhen konfiskime, thonë ata.

CNN mori konfirmimin nga disa burime se sëmundja u diagnostikua në dy zyrtarë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare në nëntor 2020, një ditë pas zgjedhjeve presidenciale dhe një disa javë më vonë.

Për pesë vjet, hetuesit janë përpjekur të shpjegojnë përvojat e pazakonta të raportuara nga diplomatët amerikanë dhe zyrtarë të tjerë qeveritarë në Kubë, Rusi dhe Kinë.

Viktimat e sindromës Havana përshkruajnë marramendje të papritur, dhimbje koke dhe presion në kokë, ndonjëherë të shoqëruara me tringëllimë në vesh të theksuar. Disa thonë se u shpëtuan simptomave duke u zhvendosur në një dhomë tjetër dhe duke u kthyer në pozicionin fillestar.

Numri i rasteve në të gjithë botën po rritet. New York Times shkruan për më shumë se 130 raste në mbarë botën gjatë pesë vjetëve të fundit. CNN shkruan se ka raste të regjistruara edhe në Evropë.

Në dhjetor të vitit të kaluar, Shtetet e Bashkuara ofruan për herë të parë një shpjegim për simptomat misterioze të përjetuara nga diplomatët amerikanë në ambasadën në Havana.

Simptomat korrespondojnë me “efektet e radio frekuencës pulsuese të drejtuar nga energjia”, tha në atë kohë raporti i Akademisë Kombëtare të Shkencave dhe Inxhinierisë.

Sindroma Havana ka qenë prej kohësh subjekt i spekulimeve intensive për shkak të natyrës së simptomave dhe vendndodhjeve të ambasadave të tilla si Kuba dhe Kina dhe heshtjes së qeverisë amerikane. Por raporti në dhjetorin e kaluar ishte shpjegimi i parë zyrtar i Uashingtonit për sëmundjen misterioze, edhe pse jo përfundimisht, shkruan Kosova Press.

Përveç përmendjes së frekuencës radio të drejtuar, raporti gjithashtu la të hapur “mundësinë e shumë faktorëve të ndërlidhur, përfshirë ata psikologjikë dhe socialë”.

Burns kujtoi për NPR se Akademia Kombëtare e Shkencave e SHBA konfirmoi në dhjetor, se teoria mbi sindromën e shkaktuar nga rrezet e “energjisë së drejtuar”, ishte e besueshme.

Ekziston një “mundësi shumë e fortë” që sindroma të jetë shkaktuar qëllimisht dhe se Rusia mund të mbahet përgjegjëse, tha Burns në atë kohë, duke u përmbajtur nga konkludimet e hetimit.

Top Channel