Një javë nga pushtimi i Afganistanit prej talebanëve/ 7 të vdekur në turmat jashtë aeroportit të Kabulit

22/08/2021 09:12

Shtatë qytetarë afganë kanë vdekur në turmat jashtë aeroportit të Kabulit, ndërsa njerëzit dëshpërimisht përpiqen të ikin nga marrja nën kontroll e Afganistanit nga talebanët.

“Kushtet në terren mbeten jashtëzakonisht sfiduese, por ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të menaxhuar situatën në mënyrë sa më të sigurt dhe të sigurt”,  tha një zëdhënës në një deklaratë sipas BBC.

Ka pasur skena kaotike jashtë aeroportit të Kabulit, ndërsa mijëra afganë janë përpjekur dëshpërimisht të shpëtojnë dhe qeveritë janë përpjekur të evakuojnë qytetarët e tyre dhe kolegët afganë të kualifikuar.

Rreth 4,500 trupa amerikane janë nën kontrollin e përkohshëm të Aeroportit Ndërkombëtar Hamid Karzai, me rreth 900 ushtarë britanikë gjithashtu në patrullim në vend, pjesë e përpjekjeve për të siguruar fluturimet e evakuimit.

Militantët talebanë kanë kontrolluar pika kontrolli rreth perimetrit të aeroportit dhe kanë bllokuar afganët me anë të dokumenteve të udhëtimit.

Ndërsa ka kaluar një javë që kur talebanët morën kontrollin mbi të gjithë vendin, mijëra njerëz vazhdojnë të mblidhen rreth aeroportit të Kabulit në vapën e madhe, të dëshpëruar për t’u larguar drejt një vendi tjetër.

Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes kanë paralajmëruar për sulme të mundshme në aeroport nga militantë të lidhur me një degë lokale të grupit të Shtetit Islamik (IS), të cilët kundërshtojnë talebanët, edhe pse IS nuk ka bërë asnjë kërcënim publik

SHBA -ja u ka thënë qytetarëve të saj që të mos shkojnë në aeroportin e Kabulit, nëse nuk udhëzohen ta bëjnë këtë, për sigurinë e tyre

Ekzistojnë shqetësime në rritje mbi afatin e 31 gushtit për SHBA -në për të tërhequr trupat e saj, me shefin e politikës së jashtme të BE -së duke paralajmëruar se do të jetë “e pamundur” të evakuohen të gjithë afganët me leje udhëtimi deri atëherë

Zyrat qeveritare, përfshirë departamentin e pasaportave dhe bankat mbeten të mbyllura në Kabul, sipas mediave lokale

Ish -presidenti amerikan Donald Trump e ka përshkruar tërheqjen si një “shfaqje mahnitëse e paaftësisë së madhe”. Kujtojmë se Trump nënshkroi marrëveshjen e paqes me talebanët vitin e kaluar.

Ish -kryeministri britanik Tony Blair ka thënë se situata është “tragjike, e rrezikshme dhe e panevojshme”. Blair udhëhoqi Mbretërinë e Bashkuar kur pushtoi Afganistanin së bashku me SHBA në 2001

Top Channel