Biden: SHBA po shqyrton vende të reja për të strehuar afganët! Jemi në kontakt të vazhdueshëm me talebanët

20/08/2021 20:11

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka dhënë detaje të reja në lidhje me evakuimet e vazhdueshme të amerikanëve dhe afganëve të pambrojtur ndërsa kaosi vijon në Afganistan.

Qeveria amerikane po shqyrton vende të reja duke përfshirë Evropën, për të zhvendosur afganët ndërsa afrohet kapaciteti në Katar, sipas Biden.

Shumë nga fluturimet evakuese të qeverisë amerikane që do udhëtonin për në Katar, janë ngadalësuar.

“Që kur fola të hënën ne kemi bërë një proces të rëndësishëm”, tha Biden, duke thënë se SHBA tani ka siguruar aeroportin e Kabulit dhe po vazhdon me evakuimin e civilëve.

“Ky është një nga fluturimet më të mëdha, më të vështira në histori dhe i vetmi vend në botë i aftë për të projektuar këtë fuqi të madhe në anën e largët të botës, me këtë shkallë saktësie, janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, theksoi ai.

Biden zotohet se do të nxjerrë nga Afganistani çdo amerikan.

“Ne ndaluam fluturimet jashtë Kabulit këtë mëngjes për t’u siguruar që ne mund të përparonim të evakuuarit në pikat e tyre të tranzitit”,  thotë Biden, duke shtuar se fluturimet tani kanë rifilluar.

Ai shton se 5,700 të evakuuar fluturuan dje, përfshirë 169 amerikanë që “kaluan murin në aeroport duke përdorur asetet ushtarake”.

Biden shton se SHBA -ja gjithashtu ka ofruar mbështetje ushtarake për aleatët dhe gazetarët e huaj ende në Kabul.

“Më lejoni të jem i qartë. Çdo amerikan që dëshiron të vijë, në shtëpi ne do t’ju çojmë në shtëpi,” zotohet ai duke shtuar se “nuk mund të premtoj se cili do të jetë rezultati përfundimtar” për shkak të rrezikut në terren.

Biden: Ne jemi në kontakt të vazhdueshëm me talebanët

Biden thotë se SHBA është në “kontakt të vazhdueshëm” me talebanët.

Ai thotë se grupi militant që tani kontrollon vendin i është thënë se ata mund të presin një “përgjigje të shpejtë dhe të fuqishme” nga SHBA nëse ajo angazhohet në ndonjë sulm ndaj amerikanëve.

Ai gjithashtu zotohet se zyrtarët po monitorojnë për çdo sulm terrorist, duke përmendur se si burgjet u zbrazën nga talebanët ndërsa pushtuan vendin.

Biden: Java e kaluar ka qenë prekëse

“Java e kaluar ka qenë prekëse,” thotë Biden.

“Ne kemi parë imazhe tronditëse të njerëzve në panik që veprojnë nga dëshpërimi i plotë. E dini, është plotësisht e kuptueshme. Ata janë të frikësuar. Ata janë të trishtuar. Të pasigurt se çfarë do të ndodhë më pas.”

Ka të paktën 5,000 trupa amerikane në aeroportin e Kabulit, me numrin që pritet të rritet në 6,000 në orët e ardhshme.

“Ata janë në standardin më të lartë në rrethana jashtëzakonisht të vështira”,  thotë ai, duke lavdëruar gjithashtu aleatët amerikanë që kanë ende trupa në Afganistan.

Biden mohon humbjen e besueshmërisë amerikane

Ndërsa u pyet nga një gazetar nëse rënia e Afganistanit ka çuar në një humbje të besueshmërisë amerikane në skenën botërore, ai tha se nuk ka parë “asnjë pyetje për besueshmërinë tonë” nga aleatët amerikanë.

“Unë nuk e kam parë atë. Në fakt, është e kundërta“,  këmbëngul ai, duke shtuar se SHBA -të kanë vepruar me vendosmëri ditët e fundit.

Biden: Talibanët po i lënë amerikanët të shkojnë në aeroport

Biden u pyet nëse SHBA do të dërgojë trupa në qendër të Kabulit për të nxjerrë ndonjë amerikan që nuk arrin të arrijë në aeroport.

Ai këmbëngul se kjo nuk do të jetë e nevojshme, pasi “ne kemi bërë një marrëveshje me talebanët”.

“Deri tani,” thotë ai, “çdo mbajtësi të pasaportës amerikane është lejuar të kalojë”.

Biden sqaron se si amerikanët mund të arrijnë në aeroportin e Kabulit

“Me sa dimë ne, pikat e kontrollit të talebanëve, po lejojnë që njerëzit të tregojnë pasaporta amerikane. Tani, kjo është një pyetje tjetër kur ata futen në nxitimin dhe turmën e të gjithë njerëzve pikërisht jashtë murit, pranë aeroportit. Kjo është arsyeja pse dje ose një ditë më parë kaluam murin dhe sollëm 169 amerikanë”, theksoi ai.

“Ajo që po thosha është se ne kemi një marrëveshje që ata do t’i lënë kalimin e pikave të kontrollit,  do t’i lënë amerikanët të kalojnë”, u shpreh i bindur Biden.

Pretendimi i zotit Biden se amerikanët po lejohen në aeroportin e Kabulit është pritur me skepticizëm nga gazetarët, të cilët kanë përshkruar vështirësinë për të arritur në vendin e evakuimit të SHBA.

Top Channel