Pas shumë përpjekjeve dhe kaosit, avioni me afganët mbërrin në Mbretërinë e Bashkuar

19/08/2021 16:51

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka shpërndarë pamjet e një fluturimi civil çarter nga Kabuli që mbërrin në Mbretërinë e Bashkuar.

Aeroplani, që mbante shtetas afganë dhe britanikë, të cilët ishin të vendosur në Afganistan, u ul në Midlands.

Mbretëria e Bashkuar është zotuar të marrë deri në 20,000 refugjatë afganë gjatë viteve të ardhshme sipas një skeme të re zhvendosjeje, përfshirë 5,000 këtë vit, sipas BBC.

Rreth 2,000 ish -staf afgan dhe familjet e tyre kanë ardhur tashmë në Mbretërinë e Bashkuar sipas Politikës Afgane të Zhvendosjes dhe Asistencës (ARAP), sipas Zyrës së Brendshme, me një objektiv prej 5,000 deri në fund të vitit 2021.

FOTO GALERI
1/7

Top Channel