Erdogan: Turqia e gatshme të mbrojë aeroportin e Kabulit, pas tërheqjes së trupave amerikane

19/08/2021 14:32
Turkey's President Recep Tayyip Erdogan, in full military combat uniform, waves from a helicopter as he visits Turkish troops at Ogulpinar border gate with Syria, near Reyhanli, Hatay, Turkey, Sunday, April 1 2018. (Kayhan Ozer/Pool Photo via AP)

“Turqia është ende në gatishmëri për të mbrojtur aeroportin e Kabulit nën sundimin e talebanëve pas tërheqjes së trupave amerikane”.

Kështu u shpreh presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, raporton BBC.

Turqia ishte ofruar më herët të merrte përsipër kontrollin dhe drejtimin e aeroportit, pikë kyçe për praninë diplomatike në Afganistan.

Por ndryshimi i kontrollit nga talebanët kishte vënë në pikëpyetje planin e negociuar me zyrtarët amerikanë të mbrojtjes.

Presidenti Erdogan tha në një intervistë televizive të mërkurën se marrja në kontroll e vendit nga Talebanët ndryshoi “panoramën dhe tanimë po bëhen plane për realitetin e ri”.

Ai shtoi se Turqia ishte e gatshme të mbante bisedime me liderët talebanë dhe tha se vendi i tij është i hapur për çdo bashkëpunim.

Top Channel