Departamenti Amerikan i Shtetit: 6,000 njerëz në aeroportin e Kabulit duke pritur për t’u larguar

19/08/2021 22:30

Ned Price, zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, aktualisht po jep detaje mbi situatën aktuale në Afganistan.

Ai tha se SHBA po vazhdon të vendosë oficerë shtesë për të ndihmuar në evakuimin e njerëzve, përfshirë dërgimin e ekipeve në Katar dhe Kuvajt.

Price shtoi se aktualisht janë 6,000 njerëz në aeroportin e Kabulit të cilët po presin të hipin në aeroplanë për të ikur  jashtë vendit.

Rreth 20 fluturime u nisën në mbrëmje.

Ai tha se SHBA -ja ka “zgjeruar ndjeshëm” qytetarë amerikanë, staf të punësuar në vend dhe aplikime speciale për viza emigruese që afganët të mund të largohen.

I pyetur për ata që nuk mund të arrijnë në aeroport, Price tha se departamenti i shtetit kishte parë raporte për mbingarkesë të afganëve.

Ne po bëjmë gjithçka që mundemi,” tha ai, duke shtuar se SHBA ua ka bërë të qartë talebanëve se “kalimi i sigurt duhet të garantohet për të gjithë ata që dëshirojnë të shkojnë në aeroport”.

Top Channel