Afganët tentojnë t’i shpëtojnë talebanëve, raportohet për tre viktima në aeroportin e Kabulit

16/08/2021 10:21

Të paktën tre persona kanë mbetur të vdekur nga të shtënat me armë zjarri, që u shënuan mëngjesin e ditës së sotme në aeroportin e Kabulit, ku mijëra afganë janë dyndur për të marrë avionin dhe për t’i larguar nga vendi, pa pushtimit nga forcat talebane.

Dëshmitarët okularë thanë se i panë trupat e gjakosur të shtrirë në tokë, jashtë ndërtesës së aeroportit, ndërsa zyrtarët në Komandën Qendrore të SHBA nuk ishin menjëherë në dispozicion për koment, shkruan WSJ.

Ushtria amerikane ka marrë sigurinë e aeroportit të Kabulit për të ekzekutuar transportin masiv të diplomatëve dhe qytetarëve të huaj pasi qeveria afgane u rrëzua të dielën.

Ushtria amerikane e shtriu gjurmën e saj në terminalin civil, ku mijëra afganë të dëshpëruar, shumë prej të cilëve punonin për forcat amerikane, vazhduan të mblidheshin ndërsa talebanët fitimtarë hynë në Kabul.

Marinsat amerikanë qëlluan me paralajmërim vonë të dielën kur qindra afganë që shkelën perimetrin nxituan të hipin në një aeroplan transporti C-17 në punë, tha një zyrtar ushtarak.

Top Channel