Situata kaotike/ Dëshmitari okular flet për BBC, çfarë ndodhi brenda dyerve të aeroportit në Kabul

15/08/2021 22:00

Situata në Afganistan ka dalë jashtë kontrollit dhe trupat talebane kanë mësyrë edhe në kryeqytetin Kabul, duke marrë edhe pallatin presidencial, pas largimit të Presidentit drejt Taxhikistanit.

BBC ka publikuar përshkrimin që ka bërë një dëshmitar okular, ndërsa ishte në pritje që përmes aeroportit të largohej.

“Salla e nisjes u shndërrua në kaos pasi njerëzit thanë se dyert e skanimit po shtypeshin fshehurazi për zyrtarët dhe njerëzit e profilit të lartë që u shfaqën në aeroport.

Pashë tre ish-deputetë, disa zëvendësministra dhe disa të famshëm që rrinin në radhë. Disa as nuk kishin prenotim. Pritëm gati tetë orë, derisa stafi i aeroportit filloi të linte tavolinat e tyre, së pari sportelet e regjistrimit dhe më pas tavolinat e migrimit dhe pasaportave, thashethemet e ndryshme krijuan kaos. Disa u arratisën nga aeroporti dhe disa nxituan drejt portave.

Askush nuk ishte në asnjë nga kabinat e kontrollit të pasaportave dhe dyert e skanimit QR u shkatërruan. Nuk kishte një kontroll sigurie para se të arrinte te portat.

Ne kaluam dhe pamë që dyert e mëdha prej xhami midis portave dhe aeroplanëve ishin thyer. Njerëzit vrapuan drejt aeroplanit të fundit (duket se avioni i parë, i cili ishte yni, u mbush nga zyrtarët dhe u ngrit) dhe kishte një fluturim të dytë në të cilin njerëzit filluan të hipnin.

Ishte pothuajse një rrëmujë.

Ne u kthyem mbrapa dhe pamë shumë pasagjerë shpresëdhënës të ulur nën aeroplan pranë pistës. Njerëzit u tronditën dhe nuk dinin çfarë të bënin, duke vrapuar nga njëri aeroplan në tjetrin.

Pastaj ecëm drejt daljes për të hipur në makinë. Burra të armatosur me rroba të thjeshta po ruanin aeroportin.

Njerëzit ishin shumë të dëshpëruar, disa vraponin drejt aeroportit, disa po iknin. Për të ndaluar njerëzit që të hyjnë në aeroport, rojet hapën zjarr në ajër.

Kur po dilja, ishte një djalë që gjuante në ajër. Disa minuta larg në rrugën e aeroportit, pashë disa automjete policie të lëna vetëm në rrugë me dyer të hapura.

Unë ende mund të dëgjoj të shtëna spontane të armëve dhe helikopterë”.

Top Channel