Papa bën thirrje për t’i dhënë fund konfliktit në Afganistan

15/08/2021 21:00

Papa Françesku bëri thirrje sot për dialog për t’i dhënë fund konfliktit në Afganistan, ndërsa talibanët kanë rrethuar kryeqytetin Kabul.

Papa bëri thirrje për t’i dhënë fund konfliktit në mënyrë që njerëzit e Afganistanit të mund të jetojnë në paqe, siguri dhe respekt reciprok, raportoi Reuters.

Ai e bëri këtë apel në një fjalim mesdite ndërsa talibanët kanë rrethuar kryeqytetin afgan dhe Shtetet e Bashkuara evakuuan stafin e tyre diplomatik me helikopterë nga ambasada.

Top Channel