Erdogan: Turqia do të punojë me Pakistanin për të ndaluar valën e re të refugjatëve afganë

15/08/2021 20:25

Turqia do të punojë me Pakistanin për të ndihmuar stabilizimin e Afganistanit dhe parandalimin e një vale të re të refugjatëve, tha sot presidenti Recep Tayyip Erdogan.

“Turqia po përballet me një valë migratore në rritje të afganëve që kalojnë nëpër Iran,” tha ai, së bashku me homologun e tij pakistanez Arif Alvi.

“Ne do të vazhdojmë përpjekjet për të mundësuar kthimin e stabilitetit në rajon, duke filluar nga Afganistani. Për ta bërë këtë, ne duhet të ndjekim dhe forcojmë bashkëpunimin tonë me Pakistanin. Ne jemi të vendosur të mobilizojmë të gjitha mjetet në dispozicion për të pasur sukses,” tha udhëheqësi turk.

Ringjallja e talibanëve vjen pasi trupat e NATO-s u tërhoqën pas një vendimi të presidentit amerikan Joe Biden për t’u tërhequr, raporton AFP.

Presidenti pakistanez ishte në Stamboll për nisjen e një anije detare të ndërtuar nga Turqia për vendin e Azisë Jugore që kufizohet me Afganistanin dhe është një lojtar kyç rajonal.

Turqia ka disa qindra ushtarë të vendosur në Afganistan dhe ka ofruar të marrë përgjegjësinë për sigurinë në aeroportin ndërkombëtar të Kabulit pasi SHBA të përfundojë tërheqjen e saj ushtarake deri në fund të gushtit, me kusht që të ketë mbështetje financiare dhe logjistike.

Erdogan gjithashtu ka propozuar të takohet me udhëheqësit talibanë për bisedime.

Ardhja e emigrantëve afganë në kufirin lindor të Turqisë është bërë një temë e nxehtë politike në Ankara, me opozitën që i bën presion qeverisë për të marrë masa të forta për të ndaluar fluksin.

Qeveria është përgjigjur duke shtuar ndërtimin e një muri kufitar me Iranin ditët e fundit.

“Me këtë mur, ne do të ndalojmë totalisht ardhjet,” tha Erdogan.

Top Channel