Foto/ Thatësira e shkaktuar nga ngrohja globale lë majat e Andeve pa borë

10/08/2021 01:59

Vargu malor i Andeve, i cili josh skiatorët në Amerikën e Jugut, po regjistron reshje historike të ulëta të borës këtë vit, transmeton Reuters, duke kujtuar se vendi po përjeton një thatësirë të madhe për një dekadë, të cilën shkencëtarët e kanë lidhur me ngrohjen globale.

Majat e maleve madhështore midis Ekuadorit dhe Argjentinës janë mbuluar vetëm me copa bore këtë vit ose aspak nën mbulesën e borës, duke zbuluar kështu shterpësinë e tyre të tokës ngjyrë kafe të tharë. Për shkak të reshjeve të pakta dhe tërheqjes së akullnajave në të gjithë zonën, vendet e të cilëve uji varet nga malet ka të ngjarë të përballen me mungesa, tha Ricardo Villalba, një studiues kryesor në Institutin Argjentinas të Borës, Akullnajave dhe Studimeve Mjedisore (IANIGLA).

“Këtu ne jemi dëshmitarë të një procesi të reduktimit afatgjatë të reshjeve, pra mega-thatësirës,” tha Villalba. “Kur shikoni nivelet e reshjeve për të gjithë Cordilleras, ato ju tregojnë se bora nuk po binte fare ose po binte shumë pak,” shtoi ai. Dimri tani është në hemisferën jugore, kur reshjet e borës duhet të jenë të bollshme. Vendpushimet e skive janë të hapura, por kryesisht të mbuluara me borë artificiale.

Akullnajat e Andeve po tërhiqen me shpejtësi dhe në mënyrë dramatike Imazhet satelitore nga korriku 2020 dhe këtë vit tregojnë qartë një ulje të mbulesës së borës, e cila reflektohet edhe në nivelin e ujit në lumenj. Akullnajat e Andeve, të cilat mbetën në të njëjtën madhësi midis viteve 2000-2010 ose madje u rritën, tani po tërhiqen me shpejtësi dhe në mënyrë dramatike, thekson Villalba. Kjo, tha ai, fatkeqësisht ndodh me të gjithë akullnajat Cordillera dhe është e lidhur ngushtë me ngrohjen globale që prek të gjithë planetin.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel