Situatë kaotike në Korenë e Veriut, por jo nga zjarret! Përmbytjet shkatërrojnë mijëra shtëpi, ferma e toka bujqësore

07/08/2021 21:34

Më shumë se një mijë shtëpi u dëmtuan dhe rreth 5,000 njerëz u evakuuan pas përmbytjeve të shkaktuara nga shirat e dendur në Korenë e Veriut, njoftoi transmetuesi shtetëror i vendit.

Raporti televiziv i transmetuar të shtunën vjen pasi Koreja e Veriut në qershor pranoi se po merrej me një krizë ushqimore.

Muajin e kaluar, Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë tha se Koreja e Veriut po përballet me një mungesë ushqimore prej rreth 860,000 ton këtë vit, duke paralajmëruar se vendi mund të përjetojë një “periudhë të ashpër”.

Pamjet nga KCTV shtetërore e Phenianit treguan shtëpi të përmbytura deri në çatitë e tyre, si dhe ura të dukshme të dëmtuara.

Raporti tha se “qindra hektarë tokë bujqësore” gjithashtu u zhytën ose humbën në Provincën Hamgyong të vendit, në majë të shtëpive dhe rrugëve të prekura rëndë, pasi rrëzimet e lumenjve u shembën.

Fatkeqësitë natyrore kanë tendencë të kenë një ndikim më të madh në vendin e izoluar për shkak të infrastrukturës së tij të dobët, ndërsa shpyllëzimi e ka lënë atë të pambrojtur ndaj përmbytjeve.

Një sërë tajfunësh verën e kaluar gjithashtu shkaktuan përmbytje që dëmtuan tokat bujqësore dhe shkatërruan mijëra shtëpi.

Udhëheqësi Kim Jong Un tha në qershor se situata e furnizimit me ushqim në vend po “tensionohej” për shkak të dëmtimit të vazhdueshëm që tajfuni kishte shkaktuar dhe bëri thirrje për hapa konkretë për të minimizuar ndikimin e fatkeqësive natyrore.

Koreja e Veriut tani është nën izolim të vetë-imponuar për të mbrojtur veten kundër pandemisë koronavirus dhe si rezultat tregtia me Pekinin është ngadalësuar.

Top Channel