Kinë, shkon në 99 numri i viktimave nga përmbytjet

30/07/2021 02:22

Në përmbytjet pas shirave të dendur në provincën Henan të Kinës numri i personave të vdekur ka shkuar në 99.

Këtë lajm e konfirmuan edhe autoritet në Kinë. Në disa zona uji është terhequr por vazhdon puna për kthimin në normalitet. Reshjet e shiut nga 17 korriku herë pas here të pranishme në Henan, më 20 korrik shkaktuan përmbytje.

Në qytetin Zhengzhou, rrjeti i metrosë u përmbyt dhe shumë pasagjerë u bllokuan brenda.

Top Channel