SHBA nuk heq kufizimet ekzistuese në udhëtimet ndërkombëtare

27/07/2021 03:13

Shtetet e Bashkuara do të mbajnë kufizimet ekzistuese në udhëtimet ndërkombëtare në këtë kohë, pavarësisht kërkesave për reciprocitet që vijnë kryesisht nga Bashkimi Evropian, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

“Ne jemi duke ruajtur kufizimet ekzistuese të udhëtimit në këtë fazë”, tha ajo në një konferencë për media sot, duke arsyetuar vendimin kryesisht nga përhapja e shpejtë e variantit delta të koronavirusit “këtu dhe jashtë vendit”. Ndërsa vendet e Bashkimit Evropian kanë vendosur të hapin kufijtë e tyre për amerikanët, me kusht që të jenë vaksinuar kundër COVID-19 ose të kenë një test negativ të koronavirusit, SHBA-së i janë mbyllur kufijtë për një vit.

Kanada gjithashtu ka vendosur të rihapë kufirin më 9 gusht për shtetasit amerikanë dhe ata që banojnë në SHBA me kusht që të jenë vaksinuar plotësisht. Uashingtoni njoftoi në fillim të qershorit se po formonte grupe pune me Kanadanë, Meksikën, BE-në dhe Britaninë e Madhe për të adresuar çështjen e udhëtimeve ndërkombëtare.

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) paralajmëruan sot kundër udhëtimit në Spanjë, Portugali, Kubë, Qipro dhe Kirgistan për shkak të një rritje të madhe të numrit të të infektuarve në ato vende për të cilat alarmi i udhëtimit u ngrit në nivelin 4 dhe më e larta, përkatësisht.

Spanja hapi kufijtë e saj për turistët amerikanë në qershor. Kur bëhet fjalë për Izraelin, Gaza dhe Bregun Perëndimor, CDC ka shprehur shqetësim në lidhje me numrin në rritje të rasteve COVID-19 në këto zona, dhe ngriti alarmin e udhëtimit në nivelin 3, përkatësisht të lartë. Në qershor, CDC uli paralajmërimin për Izraelin në shkallën 1. Armenia u vendos gjithashtu në shkallën e tretë. Vendimi për të ruajtur kufizimet e udhëtimit me siguri do të ndikojë në linjat ajrore amerikane dhe industrinë e turizmit, të cilat kishin shpresuar për një verë më të mirë.

SHBA aktualisht po bllokon hyrjen e shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë në Britani të Madhe, 26 vende Shengen ose Irlandë, Kinë, Indi, Afrikë të Jugut, Iran dhe Brazil për 14 ditët e fundit. I pyetur më 15 korrik në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane Angela Merkel nëse Shtetet e Bashkuara do të hiqnin kufizimet evropiane të udhëtimit, presidenti i SHBA-së Joe Biden tha se ai “do të ishte në gjendje t’i përgjigjej kësaj pyetjeje brenda disa ditësh”. Që nga ajo konferencë për shtyp, numri i të infektuarve në SHBA është në rritje.

Top Channel