Përmbytjet në Kinë, shkon në 51 numri i viktimave

24/07/2021 01:40

Numri i të vdekurve për shkak të përmbytjeve të shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm në qytetin Zhingzhou të provincës kineze Henan është rritur në 51, njoftuan mediat lokale.

Mediat thanë se shifrat vlejnë vetëm për qytetin Zhingzhou dhe se lumenjtë kanë vërshuar edhe në pjesë të tjera të provincës. Siç raportohet, dëmet materiale në Zhingzhou si pasojë e përmbytjeve vlerësohet të kenë arritur në 10 miliardë dollarë.

Ndërkaq, rreth 400 mijë njerëz në rajon janë evakuuar.

Top Channel