Pamjet magjepsëse të shpërthimit të vullkanit, droni arrin të filmojë afër kraterit

19/07/2021 18:28

Disa pamje fantastike të shpërthimit të vullkanit Fagradalsfjall, rreth 40 kilometra nga Reykjavík i Islandës janë regjistruar nga droni.

YouTuber-i Joey Helms ka arritur të regjistrojë me dronin e tij afër kraterit shpërthyes.

Fagradalsfjall është një vullkan i formuar në periudhën e fundit akullnajore në gadishullin Reykjanes, ndërsa mbulon një zonë 5 kilometra të gjerë dhe 15 kilometra të gjatë.

Maja më e lartë në këtë zonë është Langhóll 385 metra.

Asnjë shpërthim vullkanik nuk kishte ndodhur për 800 vjet në Gadishullin Reykjanes deri në 19 mars 2021 kur u shfaq një çarje e çarjes në Geldingadalir në jug të malit.

Vullkani ende lëshon lavë që prej 11 korrikut.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel