Aksioni për lirimin e plazheve në jug, nën hetim 8 administratorë lokalesh

01/07/2021 10:51

8 administratorë lokalesh po hetohen për shfrytëzim të pronës publike, në plazhet e jugut.

Në kontrollet e policisë, që nisën një ditë më parë, në bashkëpunim me Inspektoratin e Territorit të kontrollit dhe zyrës së Tatimeve të bashkisë Vlorë, janë identifikuar 8 subjekte pa leje.

Janë hequr 132 shezlongët dhe 66 çadrat e 2 subjekteve në Zvernec, 2 në Radhimë, 3 në Himarë dhe 1 në Sarandë.

Njoftimi i policisë:

Në vijim të fazës së dytë të operacionit “Bregdeti ynë”, gjatë ditës së djeshme në plazhin e Zvërnecit, Radhimës, Himarës dhe Sarandës janë liruar 8 parcela bregdetare të zaptuara në mënyrë të kundërligjshme me shezlongë e çadra.

Në zbatim të planit operacional të hartuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit “Për kontrollin e vijës bregdetare në drejtim të zaptimit të vijës bregdetare nga subjekte apo persona të cilët nuk janë konfirmuar nga e-Albania”, Task-Forca e veçantë në përbërje të së cilës janë 2 grupe FNSH, shërbime të Komisariatit të Policisë Vlorë, Himarë dhe Sarandë, Policia Bashkiake, Inspektorati i Territorit të kontrollit dhe zyra e Tatimeve të bashkisë Vlorë, gjatë verifikimeve dhe kontrolleve të ushtruara ditën e djeshme në territorin e plazhit në Zvërnec, Radhimë, Himarë dhe Sarandë, evidentuan 8 subjekte pa leje, 2 në Zvernec, 2 në Radhimë, 3 në Himarë dhe 1 në Sarandë ku janë hequr 132 shezlongë dhe 66 çadra.

Në vijim të veprimeve procedurale, nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Vlorë, Himarë dhe Sarandë u proceduan penalisht administratorët e lokaleve, shtetasit: P. R., S. T., M. B., G. C., V. K., I. S., V. K., dhe F. K., për veprën penale “Pushtimi i tokës”.
Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

Top Channel