4 herë më i madh se New York-u/ Akulli shkëputet nga akullnaja dhe bëhet ajsbergu më i madh lundrues (FOTOT)

28/05/2021 15:27

Gati një javë më parë, një copë e madhe akulli, gati katër herë më e madhe se New York-u, u nda nga akullnaja Philhner-Rone e Antarktidës në Detin Wendell dhe u bë ajsbergu më i madh lundrues në botë .

Ajsbergu i ri, të cilin shkencëtarët e quajtën A-76, nuk e mbajti për shumë kohë titullin e tij.

Dy ditë më parë, ajo humbi dy copa të mëdha akulli (me emrin A-76B dhe A-76C) dhe bashkë me ta, titullin e ajsbergut më të madh në Tokë.

Imazhet e marra nga sateliti Sentinel-1 i Kopernikut janë mahnitëse.

FOTO GALERI
1/8

Top Channel