Në një ishull të largët, të shkretë, në arkipelagun Vestmannaejar pak afër bregdetit jugor të Islandës ndodhet një shtëpi e bardhë e vetmuar buzë një kodre të gjelbër.

E ekspozuar ndaj elementeve dhe përballë valëve të egra të Atlantikut që përplasen mbi shkëmbinj, kjo duket se është shtëpia më e largët në botë. Ishulli quhet Elliðaey dhe imazhi i shtëpisë së vogël, të izoluar, ka krijuar një mori teorish për atë që jeton atje.

Gjatë viteve të fundit, Elliðaey është paraqitur në raporte dhe artikuj të panumërt, duke nxitur spekulime rreth ishullit dhe pronarit të shtëpisë misterioze.

Sipas një informacioni të raportuar për herë të parë në The Independent, qeveria Islandeze i dha dhuratë ishullin këngëtarit Bjork në fillim të shekullit 20.

Sipas raportit, këngëtari Bjork donte të ndërtonte dhe ishte në negociata me qeverinë për të ndërtuar një shtëpi dhe studio regjistrimi në Elliðaey.

Në realitet, Bjork nuk kishte bërë asnjë kërkesë të tillë dhe thashethemet u zhbënë me shpejtësi. Sipas rrjetit australian të lajmeve news.com.au, Bjork kishte qenë për pak kohë në diskutim me qeverinë Islandeze në lidhje me një ishull tjetër në fillim të viteve 2000, por ajo u tërhoq nga projekti pas një reagimi negativ të shtypit.

Sidoqoftë, nuk ka asnjë lidhje midis këngëtarit dhe ishullit të pabanuar të Elliðaey në gadishullin Vestmannaejar.

Informacionet e pabaza vazhdojnë të vërtiten rreth kësaj shtëpie të çuditshme në një ishull të pabanuar. Një teori popullore pohon se ajo u ndërtua nga një miliarder i çuditshëm që planifikoi të transferohej në Elliðaey në rast të një apokalipsi zombie.

Të tjerë kanë sugjeruar se është në pronësi të një vetmitari fanatik fetar.

Disa madje kanë spekuluar se shtëpia nuk ekziston fare dhe se fotot që janë publikuar janë krijuar për të përgatitur një histori interesante.

Fatkeqësisht, sipas news.com.au, realiteti është shumë më pak emocionues sesa mund të sugjerojnë këto thashetheme. Edhe pse dihet që një pjesë e vogël e familjeve kanë jetuar në ishull nga shekulli i 18-të, ai ka qenë plotësisht i pabanuar që nga vitet 1930.

Jeta për numrin e vogël të njerëzve që treguan elementët këtu në shekujt 18 dhe 19 ishte e lodhshme dhe e vetmuar dhe ata jetuan kryesisht me peshq dhe kifle, burimi kryesor i ushqimit të Elliðaey.

Përfundimisht, në vitet 1930, pesë banorët e mbetur vendosën që perspektivat e tyre do të përmirësoheshin shumë duke lëvizur në kontinent dhe ishulli ka mbetur i zbrazët që nga ajo kohë.

Atëherë, nga lindi shtëpia e bardhë? Edhe pse jeta në Elliðaey ishte e vështirë, ajo ofroi një avantazh: një furnizim të gatshëm dhe të bollshëm me puffins, dhe ish-banorët dhe fqinjët u kthyen në ishull në mënyrë periodike në mënyrë që të gjuanin.

Në vitet 1950, Shoqata e Gjuetisë Elliðaey vendosi të ndërtojë një bazë në ishull për t’i bërë këto udhëtime më të lehta.

Shoqata e Gjuetisë Elliðaey vazhdon të mbajë shtëpinë e bardhë si një shtëpizë gjuetie për të mbështetur aktivitetet e tyre gjatë ekspeditave për të gjuajtur puffins në ishull.

Ndërsa mund të duket se është një tërheqje idilike nga bota, shtëpia e vogël e bardhë nuk ka energji elektrike, ujë të rrjedhshëm. Sidoqoftë, ajo mburret me saunën e vet, thelbësore pas një dite të gjatë gjuetie, e cila ushqehet nga një sistem natyror i mbledhjes së ujit të shiut.

Ndërsa Elliðaey mund të mos jetë shtëpia e një miliarderi të çuditshëm ose një legjende muzikore, ai mbetet parajsë për jetën e zogjve. Përveç shumë puffins që jetojnë në ishull, Elliðaey është gjithashtu një zonë e madhe fole kur ka stuhi për zogjtë e tjerë të detit.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel