Gjysmë metri breshër në Shkodër/ Akulli në rrugë largohet me buldozerë, dëme kolosale në bujqësi

14/05/2021 15:01

Nuk është ditë dimri me dëborë por e premte e 14 Majit dhe këto janë pasojat e kushteve ekstreme atmosferike që përfshin Shkodrën mëngjesin e sotëm.

Reshjet e dendura, kryesisht të breshrit përreth 50 minuta me intensitet rreth 55 mm përfshin të gjithë qytetin dhe një pjesë të njësive administrative.

Breshëri shkaktoi probleme për pak minuta me qarkullimin në qytet ndërsa dëmet  e shkaktuara janë te mëdha tek fermerët në fshatra. Nazmi Sheges në Kuç të njësisë administrative Guri i Zi, stuhia i shkatërroi të mbjellat me fruta – perime.

Breshëri është një fenomen tipik i pranverës ne Shqipëri, ai ndodh kur pas temperaturave te larta ka rënie te menjëhershme të tyre. Sipas Meteoalb, nuk përjashtohet mundësia e prezencës se breshrit sonte gjatë natës dhe nesër paradite ne veriperëndim por edhe ne skajin jugor te vendit.

Top Channel