Sejamini: Një marrëveshje me Ramën, në disfavor të PD. Spahiu: Rama nëse i do shqiptarët, tu japë Presidentin

13/05/2021 22:47

Ndërsa kryeministri Edi Rama i ka shtrirë dorën për bashkëpunim Lulzim Bashës, analistët vlerësojnë se kjo mund të rezultojë fatale për PD.

Në open Neritan Sejamini tha se një marrëveshje e tillë është vetëm në dëm të PD: Opozita është në pozitë të vështirë duhet të gjejë ide të reja të sfidojë Ramën, qasja e vjetër nuk e sjell në pushtet të heqë dorë nga protestat. Opozita duhet të heqë dorë nga fushata negative, akoma me meme negative.

Çdo marrëveshje Rama-Basha në disfavor të PD, s’hyn dot në një marrëveshje që pala tjetër ka çdo gjë.

Spahiu: Rama e ka mundur Bashën në të gjitha betejat edhe kur ishte radikal dhe dogji mandatin, mund të jetë bashkëpunim në ministri, institucione të pavarur që t’i kenë ata, Rama ka një kundërshtar të kompleksuar nga dialogu se ka një fobi se mund ta quajnë tradhtar. Tani kemi edhe presidentin që duhet me pëlqimin e opozitës. Me gjithë ekzistencën e nje presidence pro opozitës nuk e kanë penguar suksesin e socialistëve.

Tani në 2017 u pa qeveria teknike dhe PD humbi, tani janë provuara të gjitha dhe Ramës i intereson të rrijë Basha se sa më i fortë Basha aq më shumë rri Rama në pushtet.

Nëse do tu afrohet shqiptarëve Rama, mos t’i afrohet Bashës, ta bëjë që populli ta shkarkojë presidentin, po këtë se duan ata . T’ua japin popullit presidencën

Top Channel