“Na bënë magji”/ Greku që ekzekutoi 60-vjeçarin pendohet: I kërkoj falje Zotit! Rrëfen si vendosi ta vriste dhe të arratisej drejt Shqipërisë

06/05/2021 10:51

32-vjeçar, i cili në dhjetor të vitit të kaluar i mori jetën një shtetasi grek, punonjës në qendrën shëndetësore në Kalivie, sot do të dalë para gjykatës. Disa ditë më parë, ai tha se kishte vendosur ta vriste grekun sepse ai sëbashku me gruan e tij i kishin vjedhur shërbimet publike, ndërsa gruaja e viktimës i kishte bërë edhe magji.

Ai kishte menduar se magjia i kishte sjellë vuajtje dhe prandaj vendoi të merrte pistoletën 7.65 mm, që e kishte blerë për 500 euro në tregun e zi dhe të ekzekutonte punonjësin 60-vjeçar, Dimitris Vroutsis. Protothema.gr publikon dëshminë tronditëse të vrasësit i cili, pas arrestimit në Shqipëri është ekstraduar në Greqi.

Mosmarrëveshjet për shpenzimet komunale

32-vjeçari u zhvendos me nënën e tij për të jetuar në një apartament në Koropi, për të studiuar në Departamentin Politik të Shkollës së Drejtësisë të Athinës. Ai jetonte në katin e 1-të dhe Dimitris Vrutsis në të dytin. Në vitin 2017, disa ndryshime në lidhje me shërbimet e bënë atë të shihte fqinjin e tij me një sy tjetër.

Gruaja e viktimës ishte menaxherja e kompleksit të apartamenteve dhe ndryshimet në shërbimet komunale që rezultuan ishin shkaku që solli këtë tragjedi.

Fqinjët madje dëshmuan se për një arsye të parëndësishme ai kishte krijuar një urrejtje të pashpjegueshme për Vrutsis. Në fillim ai mendoi se po plaçkitej dhe pastaj mendoi se i kishin bërë magji.

“Mendova se po më vidhnin shërbimet komunale. Por ne nuk luftuam shumë. Ne u grindëm”, shpjegoi ai, duke shtuar: “Në një moment apo në një tjetër, ata filluan të më lëndonin mua dhe nënën time. Ata na bënë magji”.

“Ata hodhën papastërti, vaj dhe fije në makinat tona, në ballkonin e shtëpisë sonë dhe në shkallët tona. Fillova të dobësohem, nuk mund të flija dhe bëra disa analiza dhe gjeta qelizat e bardha të gjakut në një nivel të lartë. E kuptova se ishte nga magjia. Kisha frikë për jetën time, kisha frikë se nuk kisha leuçemi. Mendova se kisha një problem serioz shëndetësor dhe kisha frikë nga leuçemia për të thënë të vërtetën. E gjithë kjo u shkaktua nga magjia që më bëri Dimitris dhe gruaja e tij ”, tha ai.

“Çdo ditë përpiqesha me lutje të ndihesha më mirë sepse besoj shumë. E kuptova që nëse kjo vazhdonte do të vdisja. Unë kisha për të shpëtuar nga kjo e keqe që më kishte gjetur . Mendova se nëse Dimitris do të vdiste, ky martirizim do të mbaronte dhe gjithçka do të ishte mirë”, shtoi ai. Dhe në këtë moment ai mori vendimin ekstrem.

Ekzekutimi

Ai shkoi në Menidi, bleu një pistoletë për 500 euro dhe vendosi të kalonte në fazën e fundit të planit të tij, ekzekutimi. Atë ditë, posa viktima u largua nga shtëpia për të shkuar në punë, ai hoqi targën nga Mitsubishi Colt gri dhe e ndoqi për në Qendrën Shëndetësore.

Kur parkoi Dimitris Vroutsis, ai iu afrua, e qëlloi tre herë, më pas hipi në makinë dhe u largua. Ai më pas tha se pasi u largua larg nga vendi i ngjarjes, vuri targën në makinën e tij, u drejtua për në Agia Marina dhe hodhi pistoletën në det.

“Unë u ndjeva më mirë”, pranoi ai, duke shtuar se “në fillim u ndjeva i lehtësuar. Ndjeva se mund të isha i lirë tani. Megjithatë, në ditët në vijim, unë fillova të mendoj për atë që kisha bërë. E kuptova që e gjithë kjo nuk duhej të kishte ndodhur ”.

Sipas informacioneve, nëna e tij e kishte kuptuar se çfarë po planifikonte djali i saj. Dhe megjithëse nuk mendonte se do ta bënte, ajo u përpoq ta ndalonte atë. Menjëherë pas vrasjes, 32-vjeçari kaloi drejt Shqipërisë.

Ai u fsheh në një fshat dhe kur policia e pyeti se si shkoi në Shqipëri, ai u përgjigj se kishte qenë përsëri në vendin fqinj dhe kishte të njohur.

“Në ditët në vijim fillova të mendoj përsëri për atë që kisha bërë, kur përsëri e mendova kuptova se kjo nuk duhet të kishte ndodhur. Unë nuk duhet të kisha vrarë askënd. Por e gjithë kjo situatë që po kalonim unë dhe nëna ime më detyroi të shkoja në këtë pikë sepse nuk mund ta duroja më. Më vjen keq për atë që ndodhi. Nëse do të kthehesha në kohë nuk do ta bëja atë që bëra. Unë dua t’i kërkoj falje Zotit”, tha ai.

Top Channel