Rriten shqetësimet për udhëheqësin e opozitës ruse/ Avokati i Alexei Navalny: Kritiku i Kremlinit duket është keq

20/04/2021 08:39

Alexei Liptser, avokati i politikanit të burgosur opozitar Aleksei Navalny, i cili është në grevë urie prej tri javësh, ka thënë se klienti i tij duket në gjendje të keqe, duke rritur shqetësimet për shëndetin e kritikut të Kremlinit.

Navalny është transferuar në spitalin e burgut, pas presionit në rritje nga Perëndimi.

Lipster është takuar shkurt me Navalnyn më 19 prill dhe ka thënë se ndonëse situata “po përkeqësohet”, 44-vjeçari është i vendosur të vazhdojë grevën e urisë, pavarësisht gjendjes shëndetësore.

“Avokati e ka parë Navalnyn për pak minuta dhe më pas është larguar nga zyrtarët e burgut. Mjekëve civilë nuk u është lejuar ta shohin atë dhe ai nuk do ta ndalë grevën”, ka thënë koordinatori i rrjetit të lëvizjes së Navalnyt Leonird Volkov, përmes një postimi në rrjetin social Twitter.

Reuters thotë se mjeku i udhëheqësit të opozitës, Alexei Navalny nuk ka mundur ta vizitojë atë.

Disa ditë më parë, mjekët personalë të Navalnyt dhe tre zyrtarë tjerë, kanë thënë se nga momenti në moment kritiku i Putin mund të përballet me sulm në zemër.

Lideri opozitar është arrestuar në muajin janar, pasi ka arritur nga Gjermania në Rusi. Në Berlin ai është trajtuar nga helmimi që i është bërë në Siberi.

Nëpër laboratorët evropianë është vërtetuar se Navalny është helmuar me agjent nervor. Ai ka akuzuar presidentin rus Vlamir Putin për helmimin, pretendim që Kremlini e mohon.

Një gjykatë në Moskë e ka dënuar Nanvalnyn më 2 vjet e gjysmë burgim, për akuza që ai i konsideron të motivuara politikisht.

Top Channel