Koreja e Veriut reagon ndaj presidentit Biden, Kim Jong: Do ballafaqohen me diçka që nuk do u pëlqejë

28/03/2021 01:37

Koreja e Veriut kërcënoi me “një ndërtim të mëtejshëm ushtarak” të shtunën në përgjigje të reagimit të presidentit amerikan Joe Biden për lëshimin e raketave të kësaj jave, një provë armësh që shënoi provokimin e parë thelbësor të Penianit që kur presidenti i ri i SHBA-së mori detyrën.

Sipas Al Jazeera, veriu i armatosur me armë bërthamore ka një histori të gjatë të përdorimit të testeve të armëve për të rritur tensionet, në një proces të kalibruar me kujdes për të provuar përcjelljen e objektivave të tij. Peniani kërkoi kohën e vet që kur administrata e re mori detyrën në Uashington, por të enjten, vendi nisi dy armë nga bregu i saj lindor në Detin e Japonisë, i njohur si Deti Lindor në Kore.

Pas nisjes, Biden e etiketoi testin si një shkelje të rezolutave të OKB dhe këshilloi shtetin e izoluar kundër rritjes së testeve ushtarake, duke paralajmëruar se “do të ketë përgjigje nëse ata vendosin që të përshkallëzojnë ato”. Dhe Ri Pyong Chol, një zyrtar kryesor në programin e raketave të Koresë së Veriut i cili mbikëqyri testet, tha se komentet e presidentit zbuluan “armiqësinë e tij të thellë” ndaj regjimit.

“Nëse SHBA vazhdon me deklaratat e saj të pamenduara, pa menduar për pasojat, ata mund të ballafaqohen me diçka që nuk është e mirë”, shtoi ai, duke paralajmëruar se Koreja e Veriut ishte e përgatitur të “vazhdonte të rriste fuqinë ushtarake më gjithëpërfshirëse dhe dërrmuese”.

Top Channel