KQZ regjistron koalicionin e PD “Aleanca për Ndryshim”. Miratohet dhe projekti pilot për votimin dhe numërimin elektronik, zona ku do aplikohet

02/03/2021 17:51

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e zhvilluar pasditen e sotme ka regjistruar në zgjedhjet e 25 prillit, koalicionin e Partisë Demokratike, nën siglën “Aleanca për Ndryshim”.

Kujtojmë se Partia Demokratike ka arritur koalicion me 13 parti, ndër të cilat mund të përmendim, PDIU të Shpëtim Idrizit, PR, të Fatmir Mediut, PDK, të Nard Ndokës dhe LZHK të Dashamir Shehit.

Ndërkohë Lëvizja Socialiste për Integrim nuk është regjistruar pjesë e koalicionit, kjo, sipas drejtuesve më të lartë politikë të të dy partive, është një strategji për të maksimizuar votën.

Ndërkohë KQZ ka miratuar projektin pilot të votimit të numërimit elektronik për Tiranën. Projekti do të aplikohet në ZAZ 40 në Tiranë.

Top Channel