Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim avancon përpjekjet për të ndaluar nga kandidimi persona me të shkuar kriminale.

Nëse deri më tani shefja e diplomacisë amerikane thjesht ka çuar mesazhe për nevojën që kryetarët e partive të mbajnë larg çunat problametik, përmes Tëitter, Yuri Kim nisi të flasë me emra konkret.

Në shënjestrën e selisë diplomatike të rrugës së Elbasanit është vendosur Tom Doshi ish deputet i PS tani kryetar i Partisë Social Demokrate. Ambasadorja amerikane përmes Twitter thotë se “ Ndërsa autoritetet zgjedhore shqiptare  përgatisin zgjedhjet, ia vlen të kujtohet ky përcaktim publik për korrupsion madhor, i vendosur nga Sekretari i Shtetit  pas shqyrtimit të kujdesshëm të informacionit. Me siguri votuesit e Shqipërisë  meritojnë më mirë se kaq”.

Këtë mesazh ambasadorja Yuri Kim e shoqëron me vendimin e 16 Prillit 2018 kur sekretarit amerikan i shtetit publikisht I ndaloi Tom Doshit hyrjen në SHBA me motivacioni si i përfshirë në mënyrë sinjifikative në  korrupsion.

Mesazhi i ambasadores Kim, vjen vetëm pak ditë nga skadimi afatit të regjistrimit të partive politike në KQZ dhe është një sinjal i qartë se Tom Doshi duhet të qëndroj larg procesit zgjedhor dhe kandidimit. Departamenti i shtetit në mënyrë të pazakonte publikoi vendimin per ti penguar hyrjen ne shba deputetit Tom Doshi dhe familjareve te tij, ndërsa më herët këtë e kishte bërë për ish-kryeprokurorin Adriatik llalla.

 

 

 

 

Top Channel