Pas Leonardo Di Caprios, edhe këngëtarja e njohur Ellie Goulding në mbrojtje të Vjosës

09/02/2021 11:11

Pas aktorit Leonardo Di Caprio, fushatës për mbrojtjen e lumit Vjosa nga HEC-et i është bashkuar edhe këngëtarja e njohur angleze Ellie Goulding.

Ajo ka postuar në “Instagram” një video nga fondacioni “Blue Heart”, përmes së cilës synon të ndihmojë Gadishullin Ballkanik nga shkatërrimi i habitateve të paprekura.

Sipas sa, këto ndërtime do të dëmtonin kultura të shumta dhe të larmishme të rajonit duke nxitur edhe ndotjen e shkatërrimin e klimës.

Postimi i plotë:

Gjithçka që bëjmë ka një ndikim tek njerëzit dhe planetin.Industria e veshjeve është një nga shkelësit më të këqij të abuzimeve të punës dhe ndotjes që nxit krizën e klimës. Nuk ka pse të jetë kështu. Patagonia synon të përdorë burimet që ata kanë zërin e tyre, biznesin e tyre dhe komunitetin e tyre për të bërë diçka në lidhje me krizën tonë të klimës. Nga mbështetja e të rinjve që luftojnë kundër naftës, deri në padi ndaj ish-presidentit amerikan, Patagonia ndërmerr veprime mbi çështjet më të ngutshme mjedisore me të cilat përballet bota jonë. @patagoniaeurope ka përdorur zërin e tyre në ‘Blue Heart’ një film që synon të ndihmojë në mbrojtjen e Gadishullit Ballkanik. Shtëpia e disa prej lumenjve të fundit të egër në Evropë dhe megjithatë ata janë nën kërcënim nga më shumë se 3,000 zhvillime të propozuara të hidrocentraleve të cilat do të shkatërronin jo vetëm zona të mëdha të habitatit natyror të paprekur më parë, por edhe kulturat e shumta dhe të larmishme të rajonit. Një film i dytë për këtë çështje mjedisore do të lançohet në kanalet e Patagonia Europe në muajt e ardhshëm. Ju gjithashtu mund të mësoni më shumë rreth luftës së vazhdueshme për të mbrojtur këtë rajon duke ndjekur:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by elliegoulding (@elliegoulding)

FOTO GALERI
2/11

Top Channel