“Mediat gjermane ashpërsojnë tonet ndaj BE-së: Britani i porositi vaksinat tre muaj para Brukselit”

27/01/2021 15:10
Vaksina kundër Covid-19

“Gazetat gjermane kanë akuzuar sot BE-në rreth ritmit të ngadaltë të vaksinimeve antiCovid në Evropë.”

Kështu e ka nisur shkrimin e saj media britanike “DailyMail”, duke thënë se media në Gjermani e ka cilësuar krizën “një reklamë për Britaninë” duke shtuar më pas se BE veproi ngadalë, burokratikisht dhe po fajëson të tjerët për vaksinat anticovid.

Sipas ‘Daily Mail” punonjës nga kompania që prodhoi vaksinën anti covid, AstraZeneca tha: ‘Unë e kuptoj Brexit më mirë tani’

Ndërsa debati u përshkallëzua zyrtarët e BE pretenduan se AstraZeneca kishte anuluar një takim që do të zhvillohej sot, vetëm por kompania e mohoi një gjë të tillë.

“BE po vepron ‘ngadalë, burokratikisht dhe proteksionistë … dhe nëse diçka shkon keq, është faji i të gjithë të tjerëve” shkruhet në një editorial nga Die Zeit, një nga faqet më të respektuara të Gjermanisë.

Ndërkohë Bild shkëputi shpjegimin e Von Der Leyen për vonesat e vaksinës dhe ‘kërcënimin’ për të ndaluar edhe furnizimet që shkonin drejt Mbretërisë së Bashkuar, duke e akuzuar atë për vendosjen e porosive ‘të padëshiruara’ për vaksinat si dhe me një vonesë prej tre muajsh.

‘Ajo thotë:’ Ne e dimë që nuk ka kohë për të humbur në një pandemi, ‘por ajo që do të them është se ne mund të kemi humbur kohë. Por ne kurrë nuk do ta pranojmë atë ”, shkruhet në gazetë. “Ndërkohë ‘Britanikët e Brexit’ vazhdojnë të marrin furnizime të plota’.” thuhet më tej në gazetë.

Ndërkohë deputetët e ‘Brexit’ në Mbretërinë e Bashkuar u kapën pas kaosit për të pretenduar se kjo situatë në BE provon se ata kishin të drejtë të ndaheshin nga blloku ndërsa e quajtën “absurde” vonesën e vaksinave për BE.

Nigel Farage, udhëheqësi i Partisë së Reformës në Mbretërinë e Bashkuar, tha se situata e vaksinave provoi se BE është një ‘projekt i keq, i drejtuar nga njerëz të këqij’ dhe shtoi: ‘Brexit ishte gjëja e duhur për të bërë.’

Deputeti i Torit, Peter Bone, tha për MailOnline: ‘A i mbani mend kritikat me të cilat përballeshim për të mos u bashkuar me programin e vaksinimit të BE?

‘Ne bëmë thirrjen e duhur si një komb i pavarur dhe është e qartë se ishte një përfitim për ne që të mos ishim të lidhur me burokracinë e BE.’

‘Një vonesë prej tre muajsh është absurde. Padyshim një avantazh të mos jesh pjesë e BE-së dhe është vërtet e mirë për ne, por trishtuese padyshim për njerëzit e vendeve të BE-së. ‘

Ndërkohë gazeta Bild shkruajti: ‘[Von Der Leyen] është përgjegjës për porositë e paarritura në BE.

‘Gjithashtu për faktin se BE arriti një marrëveshje me AstraZeneca vetëm në gusht, jo në qershor – siç donte [ministri gjerman i shëndetësisë] Jens Spahn por nuk u lejua. Kaloi koha e vlefshme e përgatitjes.’

‘Von der Leyen nuk mund të bëjë asgjë për guximin aktual të AstraZeneca. Kritikat janë të justifikuara. Por duhet të ketë edhe autokritikë. ‘

Ndërkohë, Die Zeit shtoi: ‘Në Mbretërinë e Bashkuar, politika e pavarur dhe e shpejtë e vaksinimit e qeverisë shihet si provë se BE është shumë burokratike dhe e ngadaltë – dhe tani është lënë pas.’

Kritikat erdhën ndërsa CEO i AstraZeneca – kompania e cila ndezi grindjen duke prerë furnizimet e vaksinave të BE me 60 përqind – foli për të mbrojtur veten, ndërsa drejtoi gjithashtu gishtin e fajit në Bruksel.

I pyetur pse furnizimet po ndërpriteshin në BE, por jo në Mbretërinë e Bashkuar që u largua kohët e fundit, Pascal Soriot tha se nuk kishte të bënte asgjë me favorizimin kombëtar dhe gjithçka kishte të bënte me faktin që BE vendosi porosinë e vaksinave vonë.

‘Ne patëm probleme edhe në Mbretërinë e Bashkuar, “i tha ai një të tre gazetave evropiane përfshirë Repubblica të Italisë të Martën.

‘Por kontrata me qeverinë britanike u nënshkrua tre muaj para asaj me BE-në, prandaj kishim kohë për të përgatitur dhe zgjidhur çështje të ngjashme.”

‘Britania dhe BE kanë dy zinxhirë të ndryshëm prodhimi dhe për momentin ato Britanike janë më efikase sepse kanë filluar më herët.’

Britania nënshkroi një kontratë për 300 milion doza vaksine në mes të majit, zbuloi ai, por BE iu desh deri në gusht për të hedhur firmën për të njëjtën marrëveshje.

Në siklet për bllokun, duket se Gjermania, Hollanda, Franca dhe Italia fillimisht kishin kërkuar të bënin një marrëveshje me AstraZeneca në Maj së bashku me Mbretërinë e Bashkuar – por u bllokuan nga BE, e cila këmbënguli që ajo të merrte përsipër negociatat.

Top Channel