Trump e Melania dalin duke buzëqeshur nga Shtëpia e bardhë, shmangin inaugurimin e Biden duke marrë helikopterin Marine One (Fotot)

20/01/2021 15:20

Donald Trump u zotua sot se “do të rikthehemi – në një formë ose në një tjetër” teksa doli nga Washington D.C. për herë të fundit me helikopterin presidencial Air Force One, duke shmangur Joe Biden.

“Ju shkoftë mbarë” i tha ai turmave prej disa qindra mbështetësish teksa nisej per në bazën ajrore Joint Base Andreës, pas fjalimit të tij që u dha me përshëndetjen prej 21-të shtënash.

Në radhë të parë të auditorit, Ivanka Trump duhej e emocionuar, ndërsa familja presidenciale  brohoriste ‘Falemnderit Trump,’ para se të ngjitej në Air Force One për herë të fundit.

Trump ftoi gruan e tij Melania të fliste në skenë.

Zonja e Parë me një xhaketë ‘Chanel’ dhe një çantë me lëkurë krokodili Hermes Birkin $60,000, hoqi syzet dhe ofroi disa fjalë mirësjelljeje.

“Ishte nder i madh të isha zonja juaj e parë. Falemnderit për dashurinë e mbështetjen. Do të jeni në mendimet e lutjet e mia. Zoti ju bekofte. Zoti bekoftë familjet tuaja dhe kombin tonë të mrekullueshëm”, tha Melania Trump.

Trump është presidenti i parë i SHBA që prej vitit 1869që refuzon inaugurimin e pasuesit të tij.

Ai tha: “Ju duam shumë, jua themi nga thellësia e zemrës. Ishin katër vite të pabesueshme. Arritëm kaq shumë së bashku”.

Më pas ai shikoi nga Melania pranë tij dhe deklaroi: “Zonja jonë e parë ka qenë një grua mirësie dhe bukurie të madhe”.

Trump po fluturonte drejt bazës ajrore Joint Base Andrews për të folur për mbështetësit e tij atje, ku e prisnin dhe fëmijët e rritur.

Largimi i hershëm i Trump drejt Florida shkaktoi paksa panik pasi mori me vete kodet bërthamore të SHBA, të cilat ai pritet t’i rikthejë te administrata Biden sot pasdite.

FOTO GALERI
1/18
Trump jep fjalimin e lamtumires ne bazen Andrews Air Force Base

Top Channel