I zoti shpenzon qindra euro në grafi për të çalën e qenit, mëson se kafsha kopjonte të ecurën e tij nga simpatia (video)

19/01/2021 16:41

Ky është momenti kur një qen imiton të çalën e të zotit në shenjë simpatie, teksa ecën pranë tij.

Russell Jones, i cili kishte vendosur këmbën e tij të plagosur në allçi, shpërndau në rrjetet sociale pamjet e qenit të tij Bill që çalonte bashkë me të, me njërën putër të ngritur, duke imituar lëvizjet e të zotit.

Zoti Jones nga Londra, shpjegoi më vonë se ka paguar rreth 500 euro në grafi dhe vizita për qenin e tij, teksa zbuloi se qeni po e kopjonte atë vetëm për të treguar simpati.

Duke parë skenat prekëse, përdoruesit e mediave sociale dhanë lavdërimet e tyre për qenin, teksa shumë e quanin ‘dashuri të sinqertë’.

Një prej tyre shkruante: “Ai e bën nga simpatia për të zotin! Të shkuara të dyve.”

Një tjetër komentonte: “Ai po të kopjon. Kjo është e shkëlqyeshme! Mos e vrit mendjen për faturat e veterinerit”.

Në vitin 2011, shkencëtarë të Universitetit të Vienës dhanë provat e para për imitimin automatik të qenve ndaj pronarëve të tyre, edhe kur nuk ishte në interesin e tyre ta bëjnë këtë.

Në studim, gjysma e qeneve parë drejtuesit e tyre njerez, të hapte derën një derë rrëshkitëse me dorë, kurse gjysma e panë që e hapte me kokë.

Studiuesit zbuluan se qentë kishin tendencë të imitonin atë që shfaqte lideri i tyre, me ose pa shpërblim.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel