Merkel: Virusi që po na godet të gjithëve nuk mund të mposhtet vetëm nga një shtet

09/01/2021 21:24

Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka deklaruar se asnjë vend nuk është i sigurt nga coronavirusi, ashtu siç nuk është as Gjermania.

Merkel është shprehur e bindur se ka qenë vendim i mirë që vaksina të sigurohet përmes një procesi të përbashkët përmes Bashkimit Evropian, transmeton Telegrafi.

“Virusi që po na godet të gjithëve nuk mund të mposhtet vetëm nga një shtet i vetëm. Asnjë vend, ashtu sikurse Gjermania, nuk do të ishte i sigurtë nga virusi nëse fqinjët dhe miqtë e saj nuk janë”, ka shtuar ajo.

Kancelarja gjermane ka paralajmëruar se javët e ardhshme mund të jenë të rënda sa i përket pandemisë së coronavirusit.

“Mjekët dhe personeli tjetër shëndetësor po punojnë në shumë spitale me kapacitete të ngarkuara. Gjithashtu po dëgjojmë për mutacionin e virusit që po e bënë situatën edhe më të rëndë. Qëllimi ynë duhet të jetë të zvogëlojnë numrin e rasteve të reja, me qëllim që personeli mjekësorë të jetë sërish në gjendje të ketë hapësirë më të madhe manovruese”, ka shtuar Merkel.

Top Channel