Kriza e refugjatëve në Bosnjë- Hercegovinë, emigrantët qëndrojnë në çadra pa ngrohje dhe pa energji elektrike

09/01/2021 10:39

Rreth 2,500 njerëz janë në çadra pa ngrohje. Autoritetet lokale kanë refuzuar të rihapin një qendër pranimi aty pranë.

Qindra refugjatë janë detyruar të kthehen në një kamp të përkohshëm që u shkatërrua nga zjarri muajin e kaluar.

Peter Van der Auweraert i Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin ka postuar në Twitter foto të çadrave të ngritura në kampin Lipa nga ushtria boshnjake disa ditë më parë.

Lipa tha që zhvendosja e emigrantëve në çadrat me ngrohje është në proces. “Ky është një hap i rëndësishëm“, thotë ai. Çadrat e reja u sollën nga ushtria.

Kampi u ngrit me nxitim në verë kur pandemia e koronavirusit i detyroi shtetet të merrnin masa kufizimi, duke përfshirë mbylljet e kufijve.

Por agjencitë e ndihmave u tërhoqën nga kampi në dhjetor, duke thënë se ishte e paqëndrueshme, pa ujë dhe energji elektrike.

Sidoqoftë, rreth 900 refugjatë duhej të ktheheshin atje, pasi zyrtarët lokalë refuzuan t’i lejonin të lëviznin në qendrën e zbrazët të pritjes në Bihac. 1500 të tjerë po luftojnë në kushte primitive diku tjetër afër qytetit.

Këtu është shumë ftohtë. Është shi dhe koha është shumë e ftohtë, ne nuk mund të flemë këtu,” tha një emigrant për gazetarin e BBC.

Emigrantët janë nga Azia e Jugut, Afrika dhe Lindja e Mesme dhe mbetën në Bosnjë-Hercegovinë ndërsa përpiqeshin të arrinin Kroacinë, një vend anëtar i BE i parë si një portë për në BE.

Disa emigrantë hynë në grevë urie, të zemëruar nga mungesa e pajisjeve.

Por të martën shumë morën pako ushqimore të Kryqit të Kuq.

Ne duam që njerëzit në qendrat e duhura të pritjes ku ata kanë qasje në shërbime, si 6,000 njerëz të tjerë në Bosnjë“, i tha z. Van der Auweraert, në Bosnjë-Hercegovinë, për BBC.

Autoritet në vend thonë se rreth 8,500 emigrantë jo-anëtarë të BE-së janë duke jetuar në Bosnjë, ende duke shpresuar të arrijnë në Evropën Veriore.

Vitet e fundit mijëra njerëz, përfshirë refugjatë nga konfliktet në Afganistan dhe Siri, kanë hyrë në Bosnjë me shpresën për të marrë azil në BE.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel