Cardi B, Khloe Kardashian dhe Selena Gomez janë vetëm disa nga të famshmit që kanë reaguar në rrjetet sociale kundër mbështetësve të Trump, që sulmuan Capitol Hill në SHBA.

Njerëz të famshëm kanë shprehur zemërimin e tyre në Twitter pasi mbështetësit e Presidentit Donald Trump sulmuan Capitol-in e SHBA në 6 Janar. Senatorët dhe kongresmenët brenda ndërtesës, së bashku me zëvendës presidentin Mike Pence, u detyruan të evakuohen ndërsa qindra protestues thyen barrikadat e sigurisë, duke u përpjekur të futen në dhomat e Senatit.

Ja se çfarë thonë të famshmit në lidhje me sulmin:

Selena Gomez postoi një letër të hapur në platformat më të mëdha të mediave sociale të Amerikës, duke përfshirë themeluesin e Facebook Mark Zuckerberg, CEO-n e YouTube, Susan Wojcicki dhe bashkëthemeluesin e Twitter Jack Dorsey. “Sot është rezultat i lejimit të njerëzve me urrejtje në zemrat e tyre që të përdorin platforma që duhet të përdoren për të bashkuar njerëzit dhe për t’i lejuar njerëzit të ndërtojnë komunitet”,- thotë 28 vjeçarja.

Nënkryetarja e zgjedhur, Kamala Harris shkroi në Twitter për të treguar mbështetjen e saj për presidentin e zgjedhur Joe Biden. “Unë bashkohem me presidentin e zgjedhur Joe Biden dhe bëj thirrje që sulmi ndaj Capitol dhe nëpunësve publikë të kombit tonë të marrë fund, dhe siç tha ajo,” lejo që puna e demokracisë të shkojë përpara“.

Khloe Kardashian shkroi në Twitter, duke zbuluar se “i përzjehej stomaku” pasi pa imazhet e protestuesve në Uashington DC. “Sa shqetësuese!!!”, shkruan ajo.

Prodhuesja e hitit “WAP” Cardi B poston në Twitter, “Ironia është mjaft qesharake … a nuk ishin njerëzit thjesht kafshë të egra në verë për të kërkuar drejtësi dhe tani?” Ajo gjithashtu lëshoi një paralajmërim për ndjekësit e saj: “Dhe më mirë të jeni jashtë kësaj!! Këta janë banditë të egër! Rri në shtëpi. Kjo nuk është puna jonë.

50 Cent thjesht shprehet: “Nuk kam çfarë të them asgjë tjetër“, ndërsa ndau një foto të forcave të armatosura gjatë protestave të “Black Lives Matter” në verën e vitit 2020.

Meghan McCain shkroi, “Presidenti Trump duhet të bëjë diçka TANI dhe të ndalojë mbështetësit e tij – njerëzit do të lëndohen ose vdesin !!!” duke shtuar, “Kjo një nga ditët më të errëta të Amerikës në të gjithë historinë tonë.

FOTO GALERI
1/14

Top Channel