Pamje nga Greqia

816 raste pozitive me COVID janë raportuar ditën e sotme në Turqi dhe 48 qytetarë kanë humbur jetën.

Në raport me ditën e djeshme numri i infektimeve ka pësuar një ulje të vogël, pasi dje ishin 928, ndërkohë numri i viktimave ditën e sotme është më i lartë, pasi dje u regjistruan 40.

Numri i pacientëve të shëruar nga koronavirusi është 399, numri total i infektimeve ka shkuar 142267, ndërkohë që viktimat tashmë janë 5.099, në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë.

Zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas në një konferencë për mediat më datë 2 janar theksoi se situata epidemiologjike në vend është përmirësuar ndjeshëm, megjithatë rastet e reja ende mbesin në nivele të larta.

Ndërkohë vaksinimi në vend ka nisur më datë 27 dhjetor, si në shumicën e vendeve evropiane. Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotaskis ditën e sotme tha se po vaksinohen çdo ditë rreth 5 mijë qytetarë.

Top Channel