Zbulohet një variant i ri i Covid-it në Nigeri, ndryshe nga i Britanisë

24/12/2020 14:36
A securityman administers sanitiser to a visitor to a state hospital in Lagos, on February 28, 2020. - Residents of Nigeria's economic hub Lagos scrambled for hygiene products after the chaotic megacity of 20 million announced the first confirmed case of new coronavirus in sub-Saharan Africa. Health Minister Osagie Ehanire said in a statement overnight that the infected person was an Italian citizen who flew in from Milan, at the heart of Europe's largest outbreak, earlier this week. (Photo by PIUS UTOMI EKPEI / AFP) (Photo by PIUS UTOMI EKPEI/AFP via Getty Images)

Në Nigeri është zbuluar variant i ri i koronavirusit për të cilin dyshohet se mund të jetë ndryshe nga ato që para do kohe u zbuluan në Britani të Madhe dhe Afrikën e Jugut.

Drejtori i Qendrës afrikane për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve, John Nkengasong me rastin e zbulimit të variantit të ri të koronavirusit iu drejtua mediave.

Ai tha se Qendra për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve në Nigeri filloi hulumtim të përbashkët me Qendrën afrikane për për gjenomikën e sëmundjeve infektive.

Nkengasong theksoi se varianti i ri bazohet në 2 ose 3 sekuenca gjenetike.

“Varianti i ri i koronavirusit që u zbulua në Nigeri mund të jetë i ndryshëm nga ato në Britani të Madhe dhe Afrikën e Jugut. Na jepni pak kohë, është akoma shumë herët“, tha Nkengasong.

Në Nigeri, pothuajse 81 mijë raste të infeksionit me koronavirus janë konfirmuar që nga fillimi i pandemisë ndërsa 1.236 persona kanë humbur luftën kundër COVID-19.

Top Channel