Mbi 79 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën

24/12/2020 08:35

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 79 milionë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjithsej 79.057.616 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë.

Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 18.917.152 raste deri më tani.

Pas SHBA-së radhiten India me 10.123.778 raste, Brazili me 7.366.667, Rusia 2.933.753, Franca 2.505.875, Britania 2.149.551, Turqia 2.082.610, Italia 1.991.278, Spanja 1.847.874, Gjermania 1.587.908, Argjentina 1.553.865, Kolumbia 1.544.826, Meksika 1.350.079, Polonia 1.226.883. Irani 1.177.004 dhe Peruja me 1.002.263 raste.

Pas shfaqjes për herë të parë në Wuhan të Kinës në dhjetor të vitit të kaluar, koronavirusi është përhapur në mbarë botën, ndërsa deri më tani jetën kanë humbur mbi 1,73 milionë njerëz, kurse mbi 55,6 milionë janë shëruar.

Top Channel