Kartolina nga Wuhan: Një vit më pas qytetarët kujtojnë izolimin total, shpresojnë për 2021 ndryshe

21/12/2020 09:41

Në Wuhan të Kinës, epiqendra e parë e shpërthimit të COVID-19, banorët po kthehen në jetën normale, edhe pse vazhdojnë të ndeshen me kujtimet e shpërthimit të virusit, i cili solli frikë në qytet.

Kanë kaluar pothuaj shtatë muaj që kur qyteti regjistroi raste më të ulëta të sëmundjes për shkak të një bllokimi të rreptë në të gjithë qytetin dhe testimit masiv të pothuajse 11 milion banorëve të qytetit.

Sot, restorantet dhe baret janë të mbushura me njerëz, por vendasit ende po përjetojnë ndikimin e qëndrueshëm të bllokimit në shëndetin mendor dhe në punë.

Reuters u kërkoi njerëzve në Wuhan të ndanin kujtimet e tyre nga izolimi total i një viti më parë. Zyrtarët e shëndetësisë dolën me njoftimin e parë publik për virusin e panjohur më 31 dhjetor 2019.

Ashtu si vetë qyteti, shumica e njerëzve janë optimistë, edhe pse kujtojnë vitin më të vështirë që mbajnë mend.

 

ANJUNMING, vullnetar i Wuhan

Një vullnetar gjatë bllokimit të rreptë 76-ditor të qytetit, u dha ushqim njerëzve të bllokuar në shtëpitë e tyre.

Në atë kohë, unë mund të haja vetëm një vakt në ditë, sepse kishte vërtet shumë punë për të bërë, por kishte shumë pak njerëz që e bënin këtë, kështu që isha shumë i shqetësuar. Shpresoj se i gjithë qyteti do të përparojë në 2021.”

 

ZHANG XINGHAO, këngëtari kryesor i bandës WUHAN AT MAD RAT ’

Në atë kohë, nuk mund të bëja asgjë në shtëpi. Ishte shumë e mërzitshme, prandaj mendova se duhej të shkruaja muzikë dhe të këndoja disa këngë për të gjetur kënaqësi në jetën time.

Kjo më bëri të reflektoj për shumë gjëra dhe është hera e parë në jetën time që kam përjetuar një katastrofë të tillë.”

 

DUAN LING, 36 vjeç, biznesmene

Burri i Duan, Fang Yushun, u infektua me Covid-19 në shkurt ndërsa punonte si kirurg.

Unë kisha ditëlindjen në ditën kur ai u shtrua në spital gjatë epidemisë dhe ai dërgoi një video. U ndjeva shumë e prekur.

Ne kemi përjetuar shumë gjëra në vitin 2020, dhe unë dua t’i them lamtumirë 2020. Por në vitin e ri, unë uroj që të mund të kemi një fëmijë.”

 

LAI YUN, 38,  pronar i një restoranti japonez

Secili prej nesh në Wuhan ndjen  se koha kaloi shumë shpejt. Ashtu si mbyllja e qytetit ndihet vetëm si kur ndodhi dje.

Lai tha se i donte shumë kujtimet e fëmijëve të tij që bënin shfaqje në dhomën e ndenjes familjare.

Unë mendoj se frymëzimi që na jep COVID-19 është se një trup i shëndetshëm është më i rëndësishëm se çdo gjë tjetër.

 

WU MENGJING, 22, student

Mendoj se epidemia e Wuhan ka prekur shumë njerëz. Shumë kompani falimentuan dhe banorët ishin të papunë. Kjo ka një ndikim të madh në të gjithë zhvillimin e Wuhan.

“Jam shumë i shqetësuar se do të ketë një valë të dytë në Wuhan, sepse kishte disa përsëritje të epidemisë në pjesë të ndryshme të vendit, dhe numri i studentëve të kolegjit në Wuhan është i madh.”

 

JIANG HONGHUA, 34, shitëse ushqimore

Gjatë epidemisë, e gjithë familja jonë ishte bashkë, kjo ndodh shumë rrallë, dhe unë u ndjeva e lumtur,” tha Jiang, duke shpërndarë fotot e djalit dhe vajzës së saj duke luajtur.

“Mendoj se viti 2020 ishte në të vërtetë mirë – u ndjeva me fat që mund të mbaja të gjithë familjen. Shpresoj që në vitin 2021 të kem biznes të mirë.

 

LIU RUNLIAN, 58 vjeç, kërcimtar në rrugë

2021 po vjen, dhe unë nuk pres shumë nga vetja. Dua të bëj një jetë të qetë, dhe pastaj shpresoj që të gjithë të jenë të sigurt “.

Burimi: Reuters

FOTO GALERI
1/5

Top Channel