Rastet me COVID vijojnë të rriten, Franca vendos orë policore nga 15 dhjetori

11/12/2020 07:49

Franca do të shtyjë rihapjen e qendrave kulturore dhe do të vendosë orë policore, për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Kryeministri Jean Castex tha se normat e infektimit nuk janë duke rënë me ritmin që ka shpresuar qeveria, pas vendosjes së masave të izolimit në fund të tetorit. Më 15 dhjetor e do të nisë ora policore nga ora 20:00 deri në 06:00.

Masa nuk do të hiqet për Vitin e Ri, për të parandaluar tubimet e mëdha. “Nuk jemi ende në fund të kësaj vale të dytë dhe nuk do t’i arrijmë objektivat e vëna për 15 dhjetor”, tha kryeministri Castex në një konferencë për media.

“Duhet të mbetemi të përqendruar dhe ta gjejmë rrugën gjatë javëve të ardhshme”, tha ai. Muzetë, kinematë, teatrot dhe vendet sportive, që pritej të rihapeshin të martën, do të qëndrojnë të mbyllura edhe për tri javë./ REL

Top Channel