Foto-video/ Përmbytet Venecia, batica maksimale pritet rreth orës 9:30

09/12/2020 08:46

Venecia është përmbytur edhe një herë pasi zyrtarët paralajmërojnë për një ‘situatë të tmerrshme’ një vit pasi qyteti pësoi një miliard paund dëme gjatë baticave.

Sistemi Mose për mbrojtjen e Venecias nga uji i lartë është aktiv. 78 ballinat në tre hyrjet (Lido, Alberoni dhe Chioggia) u ngritën gjatë natës pas një parashikimi batice prej 123 cm rreth orës 9:30 të mëngjesit.

Mose duhet të aktivizohet vetëm për parashikim rreth 130 cm, por pasi batica e së martës u rrit në 138 cm krahasuar me një parashikim rreth 122 cm ajo u ngrit gjithsesi.

Të martën qyteti përfundoi nën ujë për shkak të parashikimeve ndoshta tepër optimiste mbi intensitetin e baticës, por mbi të gjitha për shkak të pasigurive të shkaktuara nga paparashikueshmëria e erërave, dhe kryetari i bashkisë vendosi të kërkojë ngritjen e Mose.

FOTO GALERI
1/11

Top Channel