​Virologu i njohur gjerman thotë se koronavirusi i ri nuk ka origjinë nga Wuhan

29/11/2020 17:42

Sëmundja vdekjeprurëse COVID-19 është përhapur në të gjithë botën ndërsa studiuesit po punojnë për të gjetur një kurë kundër saj.

Tani, një virolog i lartë gjerman Alexander Kekule tha se virusi koronavirus që ka qenë i shfrenuar në të gjithë botën nuk është me origjinë nga qyteti kinez i Wuhan, por një mutacion nga Italia veriore.

Lloji i koronavirusit nga Italia quhet ‘G’ dhe ka mutacione gjenetike, shpjegoi profesori Kekule për televizionin ZDF. Ndoshta do të jetë më ngjitës sesa varianti i zbuluar në Wuhan, i cili dikur ishte epiqendra e shpërthimit të koronavirusit në Kinë.

Më shumë se 99 për qind e rasteve të koronavirusit mund të gjurmohen gjenetikisht në variantin nga Italia dhe madje edhe rastet aktuale të sëmundjes në Kinë ri-importohen nga Evropa dhe pjesa tjetër e botës, konfirmoi organizata gjermane e lajmeve Weser Courier duke cituar virolog.

Eksperti gjithashtu vuri në dukje se injoranca e gjatë e Italisë për paralajmërimet nga Kina dhe mungesa e kundërmasave duhet të fajësohet, përndryshe, virusi origjinal mund të vihej nën kontroll, transmeton KosovaPress.

Përhapja vdekjeprurëse e virusit ka krijuar një trazim të madh në të gjithë botën duke infektuar më shumë se 61.7 milionë njerëz dhe mbi 1.4 milion të vdekur, ndërkohë që një vaksinë efektive pritet nga tremujori i parë i 2021.

Top Channel