“Akt kriminal”/ BE dënon vrasjen në atentat të zyrtarit të lartë bërthamor në Iran

28/11/2020 19:05

Bashkimi Evropian ka dënuar sot vrasjen e kreut të programit bërthamor të Iranit, Mohsen Fakhrizadeh, në një atentat me stil terrorist, duke e quajtur “akt kriminal.

Zëdhënësi i çeshtjeve të jashtme të BE, Peter Sano, tha se vrasja e shkencëtarit iranian pranë kryeqytetit Teheran, shkel parimet e të drejtave të njeriut.

“Ky është një akt kriminal që shkel parimet e respektit për të drejtat e njeriut, çka BE përfaqëson,” tha zëdhënësi në një deklaratë.

Ai shprehu gjithashtu ngushëllime për familjen e Mohsen Fakhrizadeh dhe i uroi shërim të shpejtë të plagosurve në sulm.

“Në këto kohë pasigurie, është e rëndësishme që të gjitha palët të mbeten të qeta e të përmbajtura duke evituar përshkallëzime që nuk janë në interes të asnjërit”, shtoi ai.

Sekretari i përgjithshëm i OKB, Antonio Guterres theksoi rëndësinë e përmbajtjes përballe përshkallëzimeve rajonale pas vrasjes së shkencëtarit të lartë iranian.

FOTO GALERI
1/5
Irani është zotuar për hakmarrje pas vrasjes në atentat të kreut të programit bërthamor të vendit në një autostradë pranë Teheranit

Top Channel