Oficeri i policisë Rajesh Babu mban një përkrenare koronavirusi, Chennai, India, 28 mars 2020

Viti 2020, i cili po shkon drejt fundit është përballur nga një sërë vështirësish, që nga tërmete, luftëra e pandemia e pa përjetuar më parë, COVID-19.

Lot, dhimbje, gëzim, shpresë, distancë fizike e sociale, këto janë një ndër përjetimet më të shumta të këtioj viti të mbushur e stërmbushur me probleme. Rrjeti social Instagram është një ndër më të përdorurit në botë, i kthyer edhe në burim informacioni në kohë reale.

Më poshtë do të zbuloni fotot më të famshme në Instagram për vitin 2020, të gjetura nga Reuters. Që nga pandemia, viktimat, mantelbardhët,fitorja e Joe Biden në SHBA, ddo të rikthehemi edhe një herë në ato momente që ndryshuan botën në vetëm një vit.

1.Oficeri i policisë Rajesh Babu mban një përkrenare koronavirusi ndërsa kërkon nga një udhëtar për të qëndruar në shtëpi gjatë një bllokimi mbarëkombëtar 21-ditor për të kufizuar përhapjen e koronavirusit në Chennai, India, 28 mars 2020.

2.Një burrë i veshur me një maskë kirurgjikale kalon pranë një gruaje ndërsa përhapja e koronavirusit vazhdon, në Oxford Street në Londër, Britani, 24 korrik 2020.

3.Një infermiere pushon gjatë një turni natën në një spital në Kremones, Itali, 8 Mars 2020.

4.I nominuari për president Joe Biden bën një deklaratë mbi rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të SHBA 2020 gjatë një paraqitje të shkurtër para gazetarëve në Wilmington, Delaëare, 5 nëntor 2020.

5.Timur Xaligov mbart vajzën e tij 10-muajshe, Narin, e cila u vra me pesë të afërm të tjerë, përfshirë nënën e saj Sevil, kur një raketë goditi shtëpinë e tyre gjatë luftimeve mbi rajonin e shkëputur të Nago-Karabakut, në qytetin Ganja, Azerbajxhan.

6.Maria Velez nga Orlando, Florida, përqafon gurin e varrit të djalit të saj Stephen në Varrezat Kombëtare të Rezervave Western Ohio në Ditën Përkujtimore në Sevilje, Ohajo, 25 maj 2020.

7.Fistiku, një qenush që lindi me lesh të gjelbër në një fermë në ishullin e Sardenjës, në Pattada, Itali, 9 tetor 2020.

8.Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau mban një maskë ndërsa ulet në gju gjatë një tubimi kundër vdekjes së George Floyd, në Hill Hill, në Ottawa, Ontario, Kanada, 5 qershor 2020.

9.Punonjësit e kujdesit shëndetësor qëndrojnë në rrugë në protestë kundër qindra njerëzve që u mblodhën në Kapitolin e Shtetit për të kërkuar heqjen e urdhrit për qëndrim në shtëpi në Denver, Colorado, 19 Prill 2020.

10.Pelegrinët myslimanë që rrethojnë Qaben gjatë pelegrinazhit vjetor të Haxhit 8 Shtator 2016 dhe pas shpërthimit të koronavirusit në 29 Korrik 2020, në Mekë, Arabinë Saudite.

11.Presidenti Donald Trump numëron paratë përpara se t’i dhurojë ndërsa ai merr pjesë në një shërbim në Kishën Ndërkombëtare të Las Vegas, Nevada, 18 tetor 2020.

12.Njerëzit marrin pjesë në një klasë të jogës në natyrë nga LMNTS Outdoor Studio në një kupolë në Ontario, Kanada, 21 qershor 2020.

13. Hutchinson, një protestues, mbart një të dyshuar pas vdekjes së George Floyd, në protestat në Londër, Britani, 13 qershor , 2020.

14.Christopher Paulsen mban një flamur ndërsa reagon pasi media njoftoi se i nominuari për president i Partisë Demokratike Joe Biden fitoi zgjedhjet, Los Angeles, California, 7 nëntor.

15.Një palestinez demonstron aftësitë e tij në një plazh ndërsa kufizimet e koronavirusit lehtësohen në Gaza, 10 korrik 2020.

16.Punonjësit shëndetësorë të veshur me maska mbrojtëse për fytyrën gjatë një homazhi për kolegun e tyre Esteban, një infermier i cili vdiq nga koronavirusi, jashtë Spitalit Severo Ochoa në Leganes, Spanjë, 13 Prill 2020.

17.Patricia McCloskey dhe burri i saj Mark McCloskey tërheqin armët e tyre kundër protestuesve, përfshirë një burrë që mban një kamera video dhe mikrofon, ndërsa ata hyjnë në lagjen e tyre gjatë një proteste kundër Kryetarit të Shën Louis Lyda Krewson, në St. Louis, Misuri, 28 qershor, 2020

18.Një infermiere me një kostum mbrojtës me një foshnje me COVID-19 në një pavijon izolimi të Spitalit të Fëmijëve në Wuhan, provinca Hubei, Kinë, 16 Mars 2020.

19.Një punonjës i kujdesit shëndetësor ulet në bordurë ndërsa përdor një pajisje avullimi ndërsa bën një pushim jashtë Qendrës Mjekësore Maimonides gjatë shpërthimit të virusit koronavirus në Brooklyn, New York, 7 Prill 2020.

20.Ish-luftëtari brazilian 99-vjeçar i Luftës së Dytë Botërore, Ermando Armelino Piveta, ndërsa ai largohet nga Spitali i Forcave të Armatosura pasi u trajtua për koronavirusin dhe u lirua, në Brasilia, Brazil, 14 Prill, 2020.

FOTO GALERI
2/20
Një infermiere pushon gjatë një turni natën në Kremones, Itali, 8 Mars 2020

Top Channel