Fotot/ 10 herët kur historia ka përsëritur vetveten

14/11/2020 17:26

Shkencëtarët thonë se historia kalon në disa etapa. Pra, ngjarjet që vëzhgojmë tani, tashmë janë shfaqur në të kaluarën dhe ka të ngjarë të dalin në të ardhmen. Kjo teori njihet si përsëritje historike.

Ja 10 shembuj të historisë që përsëriten në një mënyrë të çuditshme dhe të papritur.

FOTO GALERI
1/10
Vrasja e Kenedy dhe Lincoln. Megjithëse ka pothuajse një shekull midis dy krimeve (1865 dhe 1963), shkencëtarët dhe të tjerë të interesuar në këtë histori kanë gjetur një numër ngjashmërish. Të dy presidentët u vranë nga një armë zjarri në kokë. Vrasjet ishin në publik, sepse Lincoln ishte në Teatrin Ford dhe Kennedy ishte në një makinë. Interesante, Kennedy mori udhëtimin e tij të fundit në një limuzinë Lincoln. Të dy të shtënat ndodhën të premten. Të dy vrasjet besohet të kenë pasur një qëllim politik. Në të dy rastet, krimineli i dyshuar (një person i armatosur vetëm) u kap dhe u lirua. Teoritë e komplotit rreth këtyre 2 vrasjeve nuk ndalen kurrë.

Top Channel