Maradona lë spitalin, tani nis periudha e rehabilitimit

12/11/2020 12:52

Diego Armando Maradona kthehet në shtëpi. “El Pibe d’Oro” u largua nga klinika “Olivos” pasditen e së mërkurës ambientet e spitalit ku ishte shtruar më 3 nëntor për një ndërhyrje kirurgjikale në kokë.

Atë ditë, Diego i ishte nënshtruar një operacioni që zgjati disa orë, për të eliminuar një mpiksje gjaku në tru, për shkak të së cilës kishte shfaqur probleme, aq nuk nuk mund të mbante ekuilibrin.

Gjithçka shkoi për mrekulli. Ndërhyrja rezultoi e suksesshme, e tani do të nisë faza e rehabilitimit, me pacientin që do të shërohet gradualisht. Pas 8 ditësh në spital, Maradona ishte në gjendje të kthehej pranë familjes së tij dhe tani do të ndiqet nga një ekip i përkushtuar për periudhën e rehabilitimit.

Diego nuk do të jetojë me vajzën e tij Giannina, në lagjen Nordelta të Buenos Aires, por në një apartament me qira, që nuk është larg shtëpisë së saj. Mjeku Leopoldo Luque, i cili operoi Maradonën, kishte njoftuar daljen e tij nga spitali, duke nxitur mbështetësit e Diegos të grumbulloheshin për t’i uruar idhullit të tyre kthimin në shtëpi.

Top Channel