“Po vrasim njëri – tjetrin në një formë a ndonjë tjeter”, Monika Lubonja tregon se është e infektuar me COVID me një mesazh për të gjithë

10/11/2020 18:49
Monika Lubonja

Aktorja shqiptare Monika Lubonja është infektuar me COVID-19.

Përmes një postimi ajo i ka lajmëruar të gjithë se po kurohet në shtëpi. Ajo thotë se të gjithë po rrezikojmë njëri-tjetrin duke mos treguar se jemi të infektuar e duke bërë një jetë normale. Sipas sktores duke mos treguar se je i infektuar është baras me vrasje.

“Jam e mbyllur në shtëpi ,duke u kuruar nga COVID-19.  Sigurisht që kjo është një tjetër lloj lufte dhe të gjithë kemi për t’u përballur me këtë luftë të re. Por ajo që sot më bëri të ulem, e të shkruaj këtë mesazh është një fenomen që po ndodh me ne.  Me dashje ose pa dashje ne po vrasim  njëri – tjetrin duke mos e treguar që jemi të prekur nga COVID-19.  Vemi deri aty sa ulemi me njëri – tjetrin , pijmë kafe, shkjomë dhe për dreka , a darkojmë , qeshim e qajmë, madje kur ndahemi për të treguar që e duam shumë njëri- tjetrin i japim dorën dhe s’mjafton kjo ,po në fund e puthim , Po ,po e puthim fort ,madje më fort , aq fort sa i rrasim buzët tek faqja e shokut /shoqes apo dhe mikut si për ti dhënë një urim zemre “e gëzofsh”.

Por ka dhe nga ata që e kanë këtë Corona ,e dalin me vetëdijen e tyre të plotë duke vazhduar jetën, punën e tyre, argëtimet dhe vendosin një maskë në fytyrë , se fundja këtë kanë bërë gjithë jetën e tyre, e jo më tani që u bë koha e maskave. Dhe pyetje lind nëse kanë ndërgjegjie ,kur në darkë kthehen në shtëpinë e tyre , a kanë bërë një bilanc se sa veta kanë filluar të vrasin ? Kush nuk e ka provuar se kupton, kush e ka provuar e kupton që kjo ështe një luftë dhe është një luftë e ashpër mes jetës e vdekjes. Përveç injorancës që na rrethon, që se pranojnë kur na vjen kjo e flamosur sëmundje, por dhe tek mjeku shkojmë nga fundi ,kur kjo sëmundje e ka bërë tashmë të veten… Pra këtu është fundi i gjithçkaje si shoqëri.  Për mua si individ ,si qytetare mos të treguarit për prekjen nga Covid është baraz me vrasje.  Ne po vrasim njëri – tjetrin në një formë a ndonjë tjeter.  Zot na jep forcë”, shkruan ajo.

Top Channel