Demokratët mund të kenë nevojë të fitojnë të dy garat e Senatit në Xhorxhia për të rrëzuar Senatin

05/11/2020 17:16

Rruga e vetme e demokratëve për të shmangur një shumicë republikane në Senat mund të kërkojë fitimin e të dy vendeve në Gjeorgji.

Bilanci i fuqisë në Senat aktualisht qëndron në 47 për Demokratët dhe 47 Republikanët, me gjashtë vende për t’u vendosur.

Demokratëve u duhen edhe katër vende të tjera për të marrë 51, të cilat do të kontrollonin Senatin. Nëse Joe Biden fiton presidencën, Kamala Harris do të ishte një ndërprerëse në Senat.

Aktualisht, senatori aktual republikan Thom Tillis po ruan drejtimin e tij në Karolinën e Veriut dhe senatorja në detyrë e Susan Collins ka një epërsi në Maine. Në Alaskë, senatori Dan Sullivan është duke udhëhequr mbi demokratin Al Gross.

Ekziston një mundësi për Demokratët në garën e Arizonës, ku sfiduesi demokrat Mark Kelly po ruan epërsinë e tij të konsiderueshme ndaj senatorit në detyrë Martha McSally.

Kjo i bën të dy vendet në Gjeorgji të domosdoshme për demokratët. Gara për vendin e senatorit aktual Kelly Loeffler do të shkojë në një balotazh me Raphael Warnock. Këto zgjedhje do të mbahen më 5 janar.

Top Channel