​Parisi ndalon shpërndarjen e ushqimit gjatë natës

05/11/2020 17:48

Parisi do të ndalojë shërbimet e shpërndarjes së ushqimit dhe alkoolit nga ora 22:00 deri 6 të mëngjesit nga e premtja për të kufizuar përhapjen e koronavirusit, tha sot policia.

Sipas policisë, shitja dhe konsumimi i pijeve alkoolike në vende publike do të ndalohet natën e 6 nëntorit.

Presidenti Emmanuel Macron prezantoi një karantinë të re muajin e kaluar, duke detyruar të gjitha dyqanet përveç atyre me nevoja themelore të tilla si ushqimi dhe ilaçet të mbyllen.

Për më tepër, qytetarët duhet të kenë nënshkruar dokumente për të justifikuar daljen në rrugë.

Sidoqoftë, një javë pasi zgjat karantina, Franca ka ende 40.000 infeksione të reja në ditë. Njësitë e kujdesit intensiv në të gjithë vendin janë nën presion pasi më shumë se 4.000 shtretër tani u përkasin të sëmurëve nga COVID-19.

Karantinat dhe masat e reja kanë nxitur rezistencën në të gjithë Evropën, edhe kur vendet, përfshirë Francën dhe Spanjën, përballen me numrin rekord ditor të të infektuarve dhe spitalet janë nën presion.

Të mërkurën, Franca njoftoi 40.558 raste të reja të vdekjes nga COVID-19 dhe 385 viktima.

Një total prej 38.674 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 në vend, dhe rreth 1.5 milion janë konfirmuar të infektuar.

Top Channel